Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w ubiegłym tygodniu wpisało do wykazu prac rządu projekt ustawy o kredytach hipotecznych objętych gwarancją zastępującą udział własny kredytobiorcy oraz o spłatach tych kredytów dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego. To realizacja jednego z punktów Polskiego Ładu.

Tego samego dnia premier zdymisjonował odpowiedzialną za przygotowanie projektu wiceminister Annę Kornecką. Według naszych informacji oznacza to, że nie będzie zapowiadanej przez Kornecką ustawy dotyczącej bonu mieszkaniowego. Jak ustaliliśmy, zastrzeżenia do tej propozycji, ze względu na roczny koszt w wysokości 1,2 mld zł, ma m.in. Ministerstwo Finansów. Rzecznik rządu Piotr Mueller odpowiada nam, że priorytetem są, zakładane w Polskim Ładzie, projekty dotyczące gwarancji kredytowych i budowy domów do 70 mkw. Co do bonów – jak mówi – trwa dyskusja w rządzie.
Kredyt bez wkładu własnego ma być udzielany na zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na wkład budowlany albo finansowanie kosztów budowy domu jednorodzinnego, w tym kosztów nabycia działki. Minimalny okres jego spłaty to 15 lat. Łączna wysokość gwarantowanej kwoty kredytu oraz wkładu własnego wnoszonego przez prowadzącego gospodarstwo domowe kredytobiorcy nie będzie mogła przekroczyć 20 proc. ceny nieruchomości. Maksymalna kwota objęta gwarancją BGK to 100 tys. zł.
Maksymalny limit ceny w przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania ma być zróżnicowany – w zależności od tego, czy nieruchomość nabywana jest na rynku pierwotnym czy wtórnym (w drugim przypadku wskaźnik ma być wyższy o 10 proc.). Limity cen mają być określone dla poszczególnych województw.
Kredytobiorcami będą mogli być: małżeństwo, osoba samotnie wychowująca co najmniej jedno dziecko lub osoba niepełnosprawna (niepełnosprawność w stopniu znacznym lub całkowita). Jeśli kredytobiorcą prowadzącym gospodarstwo domowe będzie małżeństwo lub osoba samotnie wychowująca dziecko, młodszy z małżonków lub osoba ta w roku, w którym będzie udzielony kredyt, nie może ukończyć 40 lat.
Kredytobiorca nie będzie mógł mieć prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.
Dopłaty za urodzenie dziecka mają wynosić: 20 tys. zł w przypadku, gdy powiększenie gospodarstwa domowego dotyczy drugiego dziecka w rodzinie, i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnych dzieci.
Zgodnie z projektem zakłada się, że kredyty z gwarancją będą udzielane do końca 2030 r.