Za kilka miesięcy w największych polskich miastach będzie można wynająć tańsze mieszkanie. Obecnie trwa procedura rejestracji Funduszu Mieszkań na Wynajem - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego.
Reklama

Wiceprezes BGK, Adam Świrski nie chciał zdradzić kiedy dokładnie ruszy specjalny fundusz, który zainwestuje pieniądze w wynajem mieszkań. Obecnie jest on w trakcie rejestracji w Komisji Nadzoru Finansowego. Niezależnie od tej procedury BGK przygotowuje się do utworzenia funduszu, kompletuje ludzi i tworzy procedury wybory inwestycji.

Rozmówca IAR dodał, że fundusz zainwestuje w mieszkania o najbardziej poszukiwanych na rynku parametrach. Ich powierzchnia będzie wahać się od 50 do 60 metrów kwadratowych. Lokale mają być wykończone i wyposażone w sprzęt AGD.

Fundusz ma zarabiać około 4 procent rocznie, a jego zyski mają finansować budowę kolejnych mieszkań. To oznacza, że czynsz w takich mieszkaniach będzie niższy nawet o 20 procent od tych, które trzeba zapłacić na wolnym rynku.

Mieszkania będą zlokalizowane w dużych aglomeracjach. Program ma zachęcić młodych ludzi do przeprowadzki za pracą. W najbliższych latach na ten cel BGK przeznaczy około 5 miliardów złotych. Za tę kwotę Fundusz Mieszkań na Wynajem chce zakupić około 20 tysięcy mieszkań.