Parlament Europejski postanowił ograniczyć ryzyko osób, które biorą kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub innej nieruchomości. We wszystkich państwach Unii będzie obowiązywał jednolity formularz kredytowy.

Banki zostaną zobowiązane do dokładnego informowania kupujących o faktycznych kosztach transakcji. Powinien to zapewnić „europejski formularz”, który ma obowiązywać we wszystkich bankach Unii. Zawierać ma przejrzyste informacje, dotyczące także zagrożeń związanych ze spłatą pożyczki.

Jak powiedział poseł Sławomir Nitras, dyrektywę udało się wzbogacić o zagwarantowanie prawa do odstąpienia od umowy kredytu w ciągu 7 dni od zawarcia umowy. Kredytobiorcy będą mieli także prawo do przewalutowania oraz do wcześniejszej spłaty kredytu. Nowe regulacje powinny też wyeliminować pułapki czyhające w informacjach pisanych drobnym drukiem.

Kupujący będą też częściowo chronieni przed rosnącymi kosztami i wpadaniem w spiralę zadłużenia. Państwa członkowskie są zobowiązane wprowadzić przepisy do 2015 roku.

Reklama