Coraz bliżej państwowych dopłat do mieszkań dla części młodych. Przy głosach opozycji, zarzucającej ustawie, że działa głównie na korzyść deweloperów, finansując ich działalność z podatków, Sejm przyjął nowe rozwiązania zastępujące program Rodzina na Swoim.

Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych zakłada między innymi, że z nowego programu będą mogły skorzystać małżeństwa i osoby samotne do 35 roku życia. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 metrów mieszkania o powierzchni do 75 metrów.

Opozycyjni posłowie podkreślali, że dopłaty do mieszkań spowodują, że deweloperzy będą otrzymywać dotacje z podatków, a ceny mieszkań dla wszystkich będą wysokie. Z kolei minister Sławomir Nowak wskazał, że program jest dobrą wiadomością dla młodych Polek i Polaków. "Pierwszy tego typu program wspierający rodziny posiadające dzieci" - mówił Nowak.

W myśl programu, rodzina, która nie ma dzieci i singiel mogą liczyć na pomoc państwa w wysokości 10 procent ceny mieszkania. Jeśli mają dzieci, dofinansowanie wyniesie 15 procent. Na dodatkowe 5 procent będą mogli liczyć ci, którym w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko.