Dopłaty w Rodzinie na Swoim kiedyś się skończą. Raty kredytu pójdą ostro w górę

10.09.2013, 09:34; Aktualizacja: 10.09.2013, 09:34
Rata kredytu bez rządowego wsparcia wzrośnie o 42% – 55%

Rata kredytu bez rządowego wsparcia wzrośnie o 42% – 55%źródło: ShutterStock

Zakończony 1 stycznia 2013 roku rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych Rodzina na Swoim rozpoczął się w 2007 roku i gwarantował przez okres ośmiu lat mniejsze raty kredytowe swoim beneficjentom. Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com zastanawia się, czy osoby, które już za kilkanaście miesięcy otrzymają ostatnią transzę rządowej pomocy, mogą spodziewać się znacznego wzrostu raty kredytowej.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:RynekPierwotny.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • skoczek(2014-04-24 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    "program RNS zakladal splate kredytu w 8 lat. bo tyle przecietnie byly splacane kredyty w latach poprzednich"

    to proste, wystarczy spłacać trzy-cztery miniratki kredytu hipotecznego miesięcznie

    Odpowiedz
  • dojo(2013-12-05 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    program RNS zakladal splate kredytu w 8 lat. bo tyle przecietnie byly splacane kredyty w latach poprzednich. (inna sprawa jest ze wtedy kredyty byly b.drogie, wiec kazdy sie spinal zeby splacic jak najszybciej, mieszkannia byly w cenie samochodu, np. male mieszkanie w Warszawie 80 tys. tyle co VW Passat)

    Odpowiedz
  • pola(2013-09-17 18:03) Zgłoś naruszenie 00

    No ja się nie załapałam ale teraz rozglądam sie za kredytem i miło zaskoczyła mnei oferta skoku chmielewskiego, bo nie wiedziałam, że mają hipoteczne w swojej ofercie.

    Odpowiedz
  • czynszowka.pl(2013-09-12 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Rozwiązaniem jest długoterminowy najem z opcją wykupu, po cenie obniżonej o wysokość czynszu płaconego w okresie najmu.

    Odpowiedz
  • dystansownik(2013-09-11 06:11) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet gdyby było to 50% więcej, to co z tego? Teraz po frankowcach przyszedł czas na rozpływanie się nad losem beneficjentów programu RnS?
    1. Biorąc kredyt 8 lat temu, w 2005 roku, ceny nieruchomości były znacznie mniejsze.
    2. Winna jest co najwyżej próżność, która pcha ludzi w objęcia kredytu nawet, gdy realnie ich na jego spłatę nie stać. Gorzej, bo często zachęca się ludzi do brania jak największego kredytu, wykorzystując całą zdolność kredytową, straszy wkładem własnym, który będzie rósł i naciąga niskimi ratami, które są niskie tylko w tej chwili, czyli gdy dzięki korzystnym stopom procentowym, jesteśmy de facto w dołku.
    3. Program RnS w założeniach miał sens w celu wsparcia młodych rodzin w zakupie pierwszego mieszkania. Jak ktoś po 8 latach pracy dalej zarabia tyle co na początku kariery, gdy brał kredyt, to powinien chyba pomyśleć o rozwoju i zmianie zatrudnienia.

    Odpowiedz
  • erwin(2013-09-10 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Dziwię się tym biorącym kredyty - sam zarabiam dość przeciętnie bo do reki nieco ponad 4 tys. i w zyciu bym nie brał mieszkania w cenie, gdzie połowę swojej pensji musiałbym przeznaczyć na spłatę. Wolę mieszkac z rodzicami i zainwestować. Przez 5 lat od ukończenia studiów odkładałem najpierw mniejsze skwoty np 200 zł teraz 2 tys. i wyszło tego 50 tys samego odkładania a z odsetkami i zwrotami z inwestycji jest już 100.

    W tym czasie znajomemu który zapakował się w kredyt zostaje już "jedynie" 25 lat spłaty. Masakra.

    Odpowiedz
  • Waldi(2013-09-10 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy kij ma dwa końce w tym pzoiom inflacji i wskaźników kredytowych. Dzięki zmanipulowanej stopie inflacji (nie oszukujmy się - jest za niska, każdy widzi że wsyztsko drożeje, a koszyk inflacyjny nie ma związku z realiami) Państwo płąci mniej za swoje dlugi, a dodatkowo również mniej dopłaca do raty.
    Wiecej niż pewne jest że ludzie którym minie okres 8 lat spłaty nagle wzrośnie % wskaźnik do spłaty!!!

    Odpowiedz
  • sivy(2013-09-10 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    Wyliczenia z kosmosu, szukanie sensacji - właśnie dzisiaj Bank wziął ode mnie kolejną ratę - 2180 pln, bez dopłaty byłoby to 2480 czyli rata wyzsza o ok. 12 %...

    Odpowiedz
  • zdziwiona(2013-09-10 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Nie bardzo rozumiem skąd te wyliczenia. Państwo dopłaca 50% odsetek. Kiedy program się zakończy dołożę do raty wysokość dopłaty. A to na pewno nie będzie 42 - 50% obecnie płaconej raty.

    Odpowiedz
  • Alina(2013-09-10 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    W tej chwili, przy zaciągniętym kredycie (z dopłatą) na wysokość 350.000,00 zł. moja rata wynosi ok.1400,00 zł. więc biorąc pod uwagę fakt, że ktoś przez 8 lat spłacał 900zł a po 8 latach będzie płacił nieco więcej niż ja teraz z dopłatą to nie wiem w czym problem. Problem będzie jak moja rata bez dopłat będzie wynosiła 2300,00 najmniej- a to jest często jednomiesięczna wypłata, a co dla niektórych dwie wypłaty.

    Odpowiedz