Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny sprzedawanych w Krakowie mieszkań od początku roku wzrosły o 600 PLN. W efekcie za metr kwadratowy zapłacimy niemal 6 tys. PLN. Krakowski rynek nieruchomości cechuje się najmniejszym średnim metrażem sprzedawanego lokalu w skali Polski. W ostatnim miesiącu wyniósł on 48,9 mkw., podczas gdy w - aktualnie najdroższej Warszawie - aż 57,5 mkw.

Wzrost ceny transakcyjnej

Wyniki sierpniowego raportu pokazują, że krakowski rynek nieruchomości nie ulega tendencji obniżki cen, zauważalnej w pozostałych miastach Polski. – Podczas gdy w całym kraju ceny transakcyjne mieszkań z rynku wtórnego spadają, w Krakowie obserwujemy ich wyraźny wzrost – twierdzi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Średni koszt metra kwadratowego powoli zbliża się do 6000 PLN, co oznacza wzrost o ponad 600 PLN w stosunku do stanu sprzed sześciu miesięcy. Podwyżka ta nie jest jednak wynikiem odwrócenia się dostrzegalnej w ostatnich miesiącach stopniowej stabilizacji cen nieruchomości. Wynika ona z preferencji osób dokonujących zakupu w stolicy Małopolski. – Krakowianie częściej niż w poprzednich latach interesują się mieszkaniami zlokalizowanymi w centrum miasta. Ponadto dużą popularnością cieszą się lokale o podwyższonym standardzie, który wpływa na ich wyższą cenę – mówi Marcin Jańczuk, Metrohouse. – W porównaniu do innych rejonów kraju, w Krakowie kupowane są jednak mniejsze mieszkania średnio o powierzchni 48,9 mkw. Z kolei przeciętna kwota, za jaką dokonywany jest zakup, nie przekracza 290 tys. PLN.

Drogi wynajem mieszkania

Wynajem stanowi znaczną część rynku mieszkaniowego w Krakowie. Zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych wciąż cieszy się dużą popularnością. Wynika to ze specyfiki samego miasta, do którego co roku przyjeżdża liczna grupa studentów. Ponadto walory turystyczne Krakowa zapewniają ciągły napływ osób zainteresowanych wynajmem krótkoterminowym. – Z uwagi na dużą popularność mieszkań pod wynajem stawki czynszów w Krakowie należą do najwyższych w skali kraju. Drożej zapłacimy jedynie we Wrocławiu i Warszawie – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Za kawalerkę trzeba zapłacić 1140 PLN, za dwa pokoje 1512 PLN, natomiast za trzy pokoje 2030 PLN. Najtańszą opcją wynajmu jest stancja, którą można znaleźć już od 590 PLN miesięcznie.

Kredyty w złotych tańsze

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, choć w minionym miesiącu oprocentowanie kredytów hipotecznych nieznacznie wzrosło, to nadal jest istotnie mniejsze w porównaniu do lipca ubiegłego roku. - W wyniku niższego oprocentowania spadły również raty kredytów hipotecznych – zauważa Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. - Biorąc pod uwagę obniżkę oraz aktualnie niższe ceny nieruchomości, okazuje się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Krakowie spadła od września 2012 roku aż o 645 PLN. Jest to niemal największy spadek w skali kraju, bowiem większa obniżka raty kredytu została odnotowana jedynie w Warszawie i wyniosła 710 PLN.