Najmodniejsze są dziś klasyczne wzory, ale poddane metamorfozie przez najlepszych designerów. Znanym od lat kształtom dodano koloru, połączono w fantazyjne kompozycje. Nowoczesne lampy spełniają nie tylko funkcję oświetleniową, ale także dekoracyjną. Bestsellerem wśród świetlnej propozycji są obecnie lampy w stylu industrialnym – idealne do loftów czy skandynawskich wnętrz, na które moda nie mija.

Oferta producentów nowoczesnych lamp jest ogromna. Trudno jest się zdecydować na jakiś konkretny model i kolor. Często przy zakupach pojawiają się pytania – czy ta lampa będzie dobrze wyglądała nad stołem, lub - czy ten model nie jest za duży nad nasz stolik kawowy w salonie, albo - czy styl tej lampy stojącej będzie pasował do mebli? Jak dobrać odpowiednią do wnętrza lampę podpowiada Katarzyna Barwińska z Le Pukka concept store.

Oświetlony salon

Salon to zazwyczaj największa przestrzeń w naszych mieszkaniach i domach, dlatego właśnie w tym pomieszczeniu możemy sobie pozwolić na dobór jednej większej lampy lub kilku mniejszych. Tutaj oświetlenie może i powinno pełnić również funkcję estetyczną i stać się elementem wystroju wnętrza. Projekty dostępne obecnie na rynku dają w tej dziedzinie wiele możliwości i swobody wyboru. Od kilku lat moda w projektowaniu oświetlenia bardzo się zmienia i wciąż ewaluuje. I tak na przykładzie lampy wiszącej, która kiedyś była najpopularniejszym oświetleniem w naszych domach, teraz sprawdza się najlepiej tylko w kilku miejscach naszego mieszkania:

- w kuchni nad wyspą,
- nad blatem barowym,
- w holu lub nad stolikiem kawowym (tutaj lampa powinna być oddalona od stolika kawowego na maksimum 50 cm),
- nad stołem w jadalni.
Najlepiej sprawdzą się tutaj przede wszystkim małe lampy wiszące a’la sople, kielichy i trójkąty.Pełna światła jadalnia

Wybierając lampę nad stół w jadalni powinniśmy kierować się nie tylko wyglądem lampy, ale również dopasować ją do wielkości stołu, wysokości sufitu oraz wymiaru pomieszczenia, w którym ma wisieć.

Na przykład nad stołem o wymiarach 160 x 90 cm przy standardowej wysokości sufitu (około 2,60 – 2,70 m) duża lampa o średnicy 80 cm nie będzie wyglądała korzystnie, i odwrotnie – mieszkając w pomieszczeniu o wysokości ponad 3 m oraz posiadając stół o wymiarach 260 x 120 cm nie możemy umieścić lampy o średnicy 40 cm, bo będzie za mała i zginie we wnętrzach naszej jadalni.

W przypadku dużych powierzchni i stołów doradzałabym umieścić dwa źródła światła nad stołemi powiesić dwie takie same lampy np. o średnicy 40 cm – wtedy oświetlenie będzie pełniło swoją funkcję użytkową, a dodatkowo także ozdobną. Możemy również wybrać jedną długą, prostokątną lampę o długości min. 70 cm. Warto zwrócić również uwagę na tonację żarówek, te w ciepłych tonacjach dadzą najlepszy efekt – przytulności i ciepła.

Lampy podłogowe

Ciekawostką staje się moda na lampy stojące, których na rynku pojawia się coraz więcej. Nie służą one już tylko temu, aby oświetlić daną przestrzeń, ale przede wszystkim stają się ozdobą wnętrza i jego dekoracją. W dalszym ciągu najczęściej miejscem lampy podłogowej stają się okolice kanapy, na której wieczorami siedzimy i czytamy książki czy oglądamy telewizję. Zauważyć również można pewną tendencję do stawiania takiej lampy w kącie, żeby można było na nią popatrzeć. Coraz częściej też stawiamy lampy podłogowe nad stołem jadalnianym, co jeszcze niedawno mogłoby się wydawać dziwne. Lampy stojące mają jeszcze jedną przewagę nad innym rodzajem oświetlenia salonu – dają poczucie intymności, ponieważ oświetlają wybrany element pomieszczenia, jego skrawek, a nie całe wnętrze, jak ma to miejsce w przypadku lamp.

Oświetl swój kącik

Wśród rodzajów nowoczesnych i pięknych lamp zostały jeszcze te mniejsze – kinkiety i lampki biurkowe, te pierwsze wciąż górują w łazienkach, sypialniach i holach wejściowych. Jeśli lubimy czytać w łóżku, a chcemy mieć w sypialni kinkiety, to pamiętajmy, aby wybrać kinkiety na wysięgnikach, dzięki czemu skierujemy lampkę na naszą lekturę lub przygotujmy się od razu na zakup lampy stojącej, którą postawimy przy łóżku.

A jak zaplanować oświetlenie kącika, w którym pracujemy? Oferta lampek stołowych jest naprawdę ogromna. Warto jednak pamiętać, aby lampka możliwie największe możliwości regulacji, przynajmniej jeśli chodzi o ramię oraz klosz. Dzięki temu zawsze dopasujemy sobie ilość światła, co pozwoli nam na jego odpowiednie ukierunkowanie.

Uzbrojeni w wiedzę dotyczącą najnowszych trendów w oświetleniu wnętrz oraz po przeglądzie form nowoczesnych lamp na pewno nie zginiemy w gąszczu dziesiątek ofert. Teraz istnieje duża szansa, że będziemy w stanie wybrać produkty dopasowane zarówno do naszego wnętrza i jak i współgrających z naszym gustem, bo przecież piękne, nowoczesne lampy powinny być również elementem wystroju wnętrza.