Mieszkania w obiektach poindustrialnych stały się w ostatnich latach bardzo modne i zyskały miano luksusu. Oryginalna architektura, otwarte, utrzymane w surowym stylu przestrzenie z wielkimi oknami są jeszcze dość rzadko spotykane w Polsce i nie każdego na nie stać. Jest jednak rozwiązanie, które pomoże oddać ten unikalny klimat w „zwykłym” mieszkaniu.

Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym podpowiada Katarzyna Barwińska z Le Pukka concept store.

W stylu industrialnym mamy do czynienia z surowymi elementami wyposażenia wnętrza. Zaczynając od ścian - pastelowe barwy i tapety należy zastąpić wyrazistymi kolorami takimi, jak czerń, biel i szarości, które możemy przełamać np. czerwienią czy zielenią o intensywnej tonacji. W celu nadania pomieszczeniu loftowego charakteru na białej, ścianie możemy zamontować betonowe, szare panele np. z metalowymi mocowaniami lub bordową cegłę. Beton możemy zaplanować zarówno na całej ścianie naszego pokoju, jak i tylko na wybranym wycinku np. przy stole w jadalni, lub w części wypoczynkowej za telewizorem – wtedy efekt będzie delikatniejszy.

Planując surowe wnętrze w stylu industrialnym ważne są również takie małe elementy jak kable, które zazwyczaj staramy się ukryć w ścianie. W tym stylu wszystko co wydaje się być szpecące dla minimalistycznego, nowoczesnego mieszkania wydobywamy na zewnątrz i np. kable można umieścić w specjalnych rurach z aluminium, aby pełniły funkcję ozdoby na ścianie, a rolę lampy sufitowej może pełnić zwykła żarówka wisząca na kablu czy łańcuchu bez żadnego klosza. Wybór zależy od naszego gustu. W takich pomieszczeniach fantastycznie wyglądają również lampy stylizowane na przemysłowe, znane nam przede wszystkim ze starych fabryk – masywne, wykonane zazwyczaj
z metalu bez żadnych ozdobników.

Do stylu industrialnego pasują dodatki z kamienia, metalu, szkła i cegły czy betonu. W salonie dla przełamania chłodu sprawdzi się miękka, obszerna sofa obita grubą tkaniną (np. marki Kvadra) i minimalistyczny stolik z elementami drewnianymi. Do jadalni można dobrać drewniany stół lub ławę, a do niego nowoczesne transparentne krzesła lub takie z chromowanymi nogami czy stelażem. W wysokich pomieszczeniach bardzo ciekawym rozwiązaniem są podwieszane do sufitu fotele – są zarówno ozdobą i uzupełnieniem wnętrza, jak i wygodnym siedziskiem.

A jak powinna wyglądać podłoga w takim surowym wnętrzu? Dobrym pomysłem jest podłoga wykonana z żywicy epoksydowej. Takie wykończenie przyda się we wszystkich mniejszych wnętrzach, gdzie chcielibyśmy nadać industrialny charakter. Nie powinniśmy zapominać również o oknach, które w prawdziwych loftach są ogromne. Najlepiej będą wyglądały odsłonięte całkowicie szyby w stalowych ramach lub w towarzystwie drewnianych rolet. Z surowym wystrojem równie dobrze komponują się delikatnie przepuszczające światło rolety z materiału.

Chcąc zaaranżować industrialne wnętrze warto zapytać obsługę sklepu z elementami wyposażenia wnętrz o poradę na temat tego jak łączyć style, dodatki i kolory. Pomocna może być również konsultacja z architektem wnętrz, który pomoże rozplanować pomieszczenie tak, aby było dla nas komfortowe, abyśmy dobrze się w nim czuli. Nie zapominajmy również o różnorodnych dodatkach w mieszkaniu jak obrazy, zdjęcia, grafiki, rośliny, poduchy, dywany, książki czy nasze bibeloty – takie małe elementy również stanowią o charakterze i odbiorze wnętrza i jego indywidualnym stylu.