W 2011 r. kupiliśmy 86,9 tys. mieszkań – wynika z danych GUS zebranych na podstawie rejestrów, w których wykorzystuje się informacje pochodzących z aktów notarialnych. To o 13,3 proc. więcej niż w 2010 r.

Najlepiej się sprzedawały mieszkania trzyizbowe, czteroizbowe i większe. W ubiegłym roku stanowiły aż 74,5 proc. wszystkich transakcji, podczas gdy w roku poprzednim odsetek ten wynosił 72,7 proc. Równocześnie osłabła sprzedaż lokali jednoizbowych: ich udział w liczbie transakcji spadł do 2,8 proc. z 3,1 proc. w roku poprzednim. W sumie w 2011 r. nabywcy kupili niespełna 2,5 tys. takich mieszkań. Zdaniem Jarosława Strzeszyńskiego, eksperta ze spółki Monitor Rynek Nieruchomości, te proporcje będą się zmieniać. – Z naszych badań wynika, że osoby zainteresowane zakupem mieszkania już od paru lat preferują lokale dwu-, trzyizbowe i jednoizbowe o małej powierzchni. Ale na rynku było ich stosunkowo mało. Jednak deweloperzy dostosowują się już w nowych inwestycjach do oczekiwań klientów – twierdzi Strzeszyński. A mniejsze oczekiwania w stosunku do mieszkań wiążą się m.in. z utrudnionym dostępem rodzin do kredytów.

W ubiegłym roku mieszkania kupowane były głównie w miastach. Na nie przypadło aż 93 proc. transakcji. Z danych GUS wynika również, że najwięcej mieszkań zmieniło właścicieli w woj. mazowieckim. Dokonano w nim prawie 16 proc. wszystkich krajowych transakcji. Drugą pozycję w tym rankingu zajęło woj. dolnośląskie, trzecią pomorskie, a czwartą śląskie. Najmniej transakcji kupna sprzedaży było w woj. świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim.

Z kolei przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania, która była w ubiegłym roku przedmiotem obrotu na rynku nieruchomości, wyniosła 53,6 mkw. – to o 0,5 mkw. więcej niż w roku poprzednim. W tym lokale jednoizbowe miały średnią powierzchnię, która wynosiła ok. 30 mkw., dla lokali dwuizbowych wskaźnik ten wynosił prawie 38 mkw., lokali trzyizbowych ok. 50 mkw., a dla lokali czteroizbowych i większych 72 mkw. GUS zwraca jednak uwagę, że mieszkania sprzedawane na wsiach były z reguły nieco większe niż kupowane w miastach.

Na zakup mieszkania trzeba było wydać w ubiegłym roku średnio 207,9 tys. zł – o 19,3 tys. zł więcej niż w roku poprzednim. W tym mieszkanie jednoizbowe kosztowało przeciętnie prawie 157 tys. zł, dwuizbowe ok. 163 tys. zł, trzyizbowe ponad 193 tys. zł, a czteroizbowe ok. 263 tys. zł. Najwięcej na zakup lokalu mieszkalnego trzeba było wyłożyć w woj. mazowieckim, a następnie w woj.: małopolskim i pomorskim. Średnio najmniej kosztował dach nad głową w woj. lubuskim, śląskim i podkarpackim.

Metr kwadratowy mieszkania sprzedanego w ubiegłym roku kosztował przeciętnie 3881 zł – o 327 zł więcej niż w roku poprzednim. Jego cena była jednak regionalnie mocno zróżnicowana. Na przykład w woj. lubuskim za 1 mkw. mieszkania trzeba było zapłacić 2429 zł, a w woj. mazowieckim 6701 zł. Dość wysokie były też ceny w woj. małopolskim (4295 zł za mkw.) i pomorskim (4079 zł za mkw.).