W czerwcu ceny mieszkań w Łodzi spadły w stosunku do maja o 3,6 proc., we Wrocławiu poszły w górę o 3,6 proc. W skali roku średnia cena metra kwadratowego spadła we wszystkich większych miastach; najbardziej w Łodzi - o 13,4 proc. i Katowicach - o 12,9 proc.

Analitycy Home Broker i Open Finance spadki cen mieszkań w czerwcu odnotowali także w Katowicach - o 3,5 proc., Bydgoszczy - o 3,3 proc., w Białymstoku - o 2,0 proc. i w Szczecinie - o 1,7 proc. W Warszawie ceny mieszkań spadły w tym czasie o 0,4 proc.

Wzrosty cen mieszkań w czerwcu, w stosunku do poprzedniego miesiąca, poza Wrocławiem, zanotowano także w Olsztynie - o 2,2 proc., w Lublinie - o 1,8 proc., w Gdyni - o 1,4 proc. i w Krakowie - o 1,1 proc.

W skali roku średnia cena metra kwadratowego mieszkania spadła we wszystkich 14 badanych miastach. Najbardziej w Łodzi - o 13,4 proc. oraz w Katowicach - o 12,9 proc. W Toruniu i Gdańsku spadki sięgały prawie 10 proc. W Warszawie średnia cena metra mieszkania zmalała w ciągu roku o 8,1 proc. Spadki nieprzekraczające 5 proc. zanotowano w Poznaniu, Krakowie i Bydgoszczy.

Analizę oparto na ponad 2500 transakcji zrealizowanych przez klientów Open Finance i Home Broker w czerwcu 2012 r.

Spadki cen w ciągu ostatniego roku zanotowały także inne firmy doradcze i agencje nieruchomości. "Tendencja spadkowa trwa zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym i na razie nie widać przesłanek do tego, aby ta tendencja miała się gwałtownie zmienić" - powiedział PAP pełnomocnik zarządu w agencji nieruchomości Emmerson Jarosław Skoczeń".