statystyki

Wraca pomysł kooperatyw mieszkaniowych. Rząd ma nowy projekt

autor: Marcin Wybranowski22.04.2020, 08:01; Aktualizacja: 22.04.2020, 08:11
Tego typu inwestycje umożliwiają ograniczenie kosztów zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, co spowodowane jest tym, że część prac członkowie kooperatyw będą wykonywali we własnym zakresie i nie zapłacą marży podwykonawcom i deweloperom

Tego typu inwestycje umożliwiają ograniczenie kosztów zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, co spowodowane jest tym, że część prac członkowie kooperatyw będą wykonywali we własnym zakresie i nie zapłacą marży podwykonawcom i deweloperomźródło: ShutterStock

Rząd wraca do prac nad przepisami o kooperatywach mieszkaniowych. Projekt ustawy opracowany przez resort rozwoju został udostępniony na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Nowe prawo ma pobudzić rozwój oddolnej spółdzielczości mieszkaniowej i poszerzyć wachlarz możliwych sposobów zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

Zgodnie z założeniami członkami kooperatywy mieszkaniowej będą mogły zostać osoby fizyczne, a relacje między nimi określi umowa kooperatywy albo umowa spółki cywilnej. Jak wskazano w uzasadnieniu, celem projektodawcy nie jest powołanie nowego bytu organizacyjnego, dlatego sama kooperatywa nie będzie posiadała osobowości prawnej.

W tym trybie będzie można zrealizować inwestycje w postaci nabycia nieruchomości gruntowej i wybudowania na niej budynku mieszkalnego wielorodzinnego lub wzniesienia budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których łącznie będą się znajdowały co najmniej trzy lokale mieszkalne. W ramach kooperatywy mieszkaniowej będzie możliwe również nabycie prawa do gruntu wraz z budynkiem oraz przeprowadzenie w tym obiekcie robót budowlanych, po zakończeniu których będą się w nim znajdowały co najmniej trzy samodzielne lokale mieszkalne.

Projekt ustawy reguluje również zasady sprzedaży nieruchomości gminnych na potrzeby inwestycji mieszkaniowej realizowanej przez członków kooperatywy mieszkaniowej. W takim przypadku konieczna będzie zgoda rady gminy wyrażona w formie uchwały podejmowanej na zasadach ogólnych. Natomiast już sama procedura sprzedaży będzie odbywała się w drodze przetargu pisemnego nieograniczonego. Przetarg ma być dedykowany wyłącznie dla członków takiej kooperatywy. Zapłata ceny nieruchomości pochodzącej z gminnego zasobu będzie mogła zostać rozłożona na raty. Ponadto organ wykonawczy gminy będzie miał możliwość udzielenia bonifikaty. O tę będzie mógł wystąpić właściciel mieszkania lub domu jednorodzinnego wybudowanego przez kooperatywę po upływie dwóch trzecich okresu spłaty ceny nieruchomości nabytej w drodze przetargu, jeśli spłaci dwie trzecie przypadającej na niego ceny. Organ wykonawczy gminy udzieli bonifikaty, jeżeli zostanie zachowany cel, na jaki została przeznaczona sprzedana nieruchomość.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy(2020-04-22 15:18) Zgłoś naruszenie 31

    Brawo PiS ,brawo większość Sejmowa.. Nie można pozwolić aby kiedykolwiek jeszcze PO doszło do władzy...Te Podłe s. (które obrzucam najgorszymi epitetami) chciało wystraszyć społeczeństwo, że Wszyscy poumieramy, tyle, iż sami zapomnieli policzyć i podać do publicznej wiadomości ilu robotników zatrudnionych kiedyś w najgorszych warunkach pracy wskutek wstecznego wydłużenia tak zatrudnianym wieku emerytalnego właśnie przez PO, nie dożyło emerytur a dożywszy żyje na tych emeryturach może rok, dwa czy tylko trzy. Tusk ,Kopacz ,Schetyna ,Kosiniak i inne POdobne nazwy... --liczyliście Takich?-tak jak ofiary Koronyvirusa liczycie? -nie....... ,bo „wyparliście” sie tego co zrobiliście.! i nie mówcie Nam, że ludzie poumierają jak korespondencyjnie zagłosują. Tobie i wszystkim Ciebie popierającym, Obóz Ciężkiej i Niebezpiecznej Pracy- dożywotnio, bez prawa do taniego uczciwego sądu jak Wy wielu z Nas świadomie uczyniliście a przewodniczącym niech dla Was będzie kupiony za 30 srebników bis/Rzeplinski.

    Odpowiedz
  • Lac(2020-04-22 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    Niedawno wysoko postawiony pracownik jednego z deweloperów powiedział mi wprost, gdyby zakazano parę lat temu spółdzielnią sprzedaży należących do nich gruntów i zachęcano je do budowy mieszkań, to ceny byłyby co najmniej 50 % niższe. Proszę napisać o sprzedaży gruntów przez warszawskie spółdzielnie deweloperom.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie