Projektowane instrumenty w swoim założeniu nie są nastawione na konkurencję z branżą i nie będą spełniać takiej roli - mówi Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Dowiedzieliśmy się, że Ministerstwo Rozwoju chce wrócić do procedowania projektu ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Czy pana zdaniem budowanie domów w tym modelu może stanowić istotne zagrożenie dla rynku deweloperskiego?
Jestem sceptyczny wobec takiego stwierdzenia. Projektowane instrumenty w swoim założeniu nie są nastawione na konkurencję z branżą i nie będą spełniać takiej roli. To nie jest bowiem rozwiązanie dla ludzi, którzy nie mają wiedzy i doświadczenia w budowaniu nieruchomości, a także czasu, a przede wszystkim środków na przeprowadzenie takiej inwestycji. Warto pamiętać, że deweloperzy dostarczają mieszkania dla wszelkiego rodzaju grup społecznych. Wiele osób jest w stanie zakupić lokum tylko dlatego, że wzięły na niego kredyt. W przypadku kooperatyw trudno powiedzieć, czy ustawa rozwiąże kłopoty z finansowaniem bankowym na tego typu inwestycje.