statystyki

Spółdzielnie mieszkaniowe: Prezesi nie będą już mogli wszystkiego

autor: Patryk Słowik28.04.2020, 08:05; Aktualizacja: 28.04.2020, 08:12
3500 spółdzielni mieszkaniowych funkcjonuje w Polsce

3500 spółdzielni mieszkaniowych funkcjonuje w Polsceźródło: ShutterStock

Organy statutowe spółdzielni mieszkaniowych będą mogły obradować zdalnie. Takie rozwiązanie przewiduje projekt specustawy, nazywanej tarczą 3.0, nad którą pracuje obecnie rząd. To informacja ważna dla wielu kooperatyw, gdyż wskutek legislacyjnego błędu popełnionego przy przyjmowaniu pierwszej tarczy (Dz.U. z 2020 r. poz. 568) rządzący nieświadomie wzmocnili prezesów betonowych molochów.

W obowiązującej już ustawie wprowadzono bowiem przepisy umożliwiające radom nadzorczym i zarządom zdalne obradowanie. Członkowie rady bądź zarządu mogą żądać zwołania posiedzenia rady nadzorczej albo zarządu, podając proponowany porządek obrad, lub podjęcia określonej uchwały na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. A jeśli przewodniczący rady bądź prezes zarządu nie zwoła posiedzenia, nie zarządzi głosowania na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość na dzień przypadający w terminie tygodnia od dnia otrzymania żądania, wnioskodawca może samodzielnie zwołać posiedzenie.

Sęk w tym, że ‒ o czym już pisaliśmy w DGP („Tarcza dla prezesów spółdzielni”, DGP z 7 kwietnia 2020 r.) ‒ ustawodawca zapomniał, że w spółdzielniach mieszkaniowych jest więcej organów niż te wymienione z nazwy w przepisach spółdzielczych. W wielu kooperatywach działają rady osiedli. Często mieszkańcy są aktywni w ramach tzw. komitetów kolonii. To organy, w których w większości działają spółdzielcy niezwiązani z kierownictwem całego podmiotu. I z reguły mają pewne kompetencje zastrzeżone tylko dla nich, jak np. zaopiniowanie bilansu osiedla, udzielanie zapomóg znajdującym się w potrzebie spółdzielcom albo dokonanie wstępnej selekcji kandydatów chcących dostać się do rady nadzorczej.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • spółdzielca(2020-05-05 20:49) Zgłoś naruszenie 22

    Od bodaj 30 lat magluje się w Polsce temat : o spółdzielniach mieszkaniowych. Lobby prezesów i ich rodzin dba tylko o to, żeby dużo pisać i mówić o spółdzielniach ale pod warunkiem żeby pieniądze od lokatorów były poza wszelką kontrolą i dyskusją. Chodzi o nie bagatelne pieniądze o których lokator nie ma i nie będzie miał nigdy wiedzy. Chodzi o miliardy złotych poza wszelką kontrolą państwa. Afera VAT-owska przy nich to szczegół nie warty uwagi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bloker(2020-06-03 12:54) Zgłoś naruszenie 10

    PIS-owskie Ministerstwo Sprawiedliwości chce doprowadzić w SM do takiej sytuacji jak w Stadninach koni-Goj będą efekty

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie