statystyki

Blocher: Budownictwo trochę przyhamuje [WYWIAD]

autor: Paweł Bednarz28.11.2019, 10:43; Aktualizacja: 28.11.2019, 10:43
Prezes UZP powinien być wyposażony w realne narzędzia, np. wstrzymanie środków unijnych albo danej inwestycji, jeżeli warunki przetargu odbiegają od standardów – uważa Dariusz Blocher, szef Budimeksu.

Prezes UZP powinien być wyposażony w realne narzędzia, np. wstrzymanie środków unijnych albo danej inwestycji, jeżeli warunki przetargu odbiegają od standardów – uważa Dariusz Blocher, szef Budimeksu.źródło: ShutterStock

Prezes UZP powinien być wyposażony w realne narzędzia, np. wstrzymanie środków unijnych albo danej inwestycji, jeżeli warunki przetargu odbiegają od standardów – uważa Dariusz Blocher, szef Budimeksu.

Słychać z różnych stron o bańce na rynku nieruchomości. Ceny faktycznie wyraźnie poszły w górę.

Rynek deweloperski jest cykliczny, czyli wcześniej czy później czeka nas spowolnienie, ale to nie oznacza, że mamy obecnie do czynienia z nadzwyczajnym wzrostem cen. W Polsce mamy wciąż najmniejszą liczbę mieszkań w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców w Europie – 375 przy średniej w UE na poziomie 500. Dramatycznie potrzebujemy lokali. Ludzie będą zarabiali coraz więcej. Jeżeli ceny mieszkań nie będą rosły szybciej niż wzrost wynagrodzeń, a tak do tej pory było, to nie powinniśmy mieć bańki. Co nie znaczy, że nie będzie pewnych obszarów, gdzie może nastąpić spowolnienie – mam na myśli np. kupowanie nieruchomości w celach inwestycyjnych. Zwracam uwagę, że dopiero w zeszłym roku wróciliśmy do średniej ceny sprzedaży mieszkania sprzed kryzysu w 2008 r., a mieliśmy w tym czasie skumulowaną inflację rzędu 25 proc. Jeśli uwzględnimy wzrost średnich zarobków, inflację i popatrzymy na ceny mieszkań w 2007 r., to aż tak dużego wzrostu na tym rynku nie ma.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie