Wybory parlamentarne. W mieszkalnictwie będzie, jak było, czyli Mieszkanie Plus i MdM

autor: Grzegorz Kowalczyk07.10.2019, 08:32; Aktualizacja: 07.10.2019, 08:32
Największe partie planują po zwycięstwie w wyborach kontynuowanie swoich programów.

Największe partie planują po zwycięstwie w wyborach kontynuowanie swoich programów.źródło: DGP

Największe partie planują po zwycięstwie w wyborach kontynuowanie swoich programów.

PiS zapowiedział zintensyfikowanie prac w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Dzięki niemu do 2030 r. ma powstać ponad milion dodatkowych – czyli powyżej trendu budowy w poprzedzających kadencjach – mieszkań. Autorzy programu tłumaczą się też z niewielkich postępów programu Mieszkanie Plus – dotychczas oddano bądź buduje się nieco ponad 1,7 tys. lokali. PiS winę za ten stan zrzuca przede wszystkim na samorządy z wielkich miast.

Bez zmian działać mają istniejące od początku roku dopłaty do czynszu dla najuboższych najemców w ramach programu „Mieszkanie na Start”. PiS obiecuje też dalszą likwidację użytkowania wieczystego – już nie tylko dla celów mieszkaniowych, ale też komercyjnych. Według szacunków dotyczy to czterech milionów użytkowników. Inne plany to termomodernizacja i remonty budynków z wielkiej płyty. Obecny rząd chce również ułatwić powstawanie kooperatyw mieszkaniowych – grup osób chcących wybudować dla siebie mieszkania z pominięciem dewelopera.

Koalicja Obywatelska chce przywrócić program „Mieszkanie dla Młodych”, funkcjonujący już za rządów PO-PSL. Miałby być przeznaczony dla osób do 35. roku życia, ale limit ten nie dotyczyłby rodzin z trojgiem dzieci. Podobnie jak w poprzedniej odsłonie, MdM dotyczyłby rynku pierwotnego, by stymulować budowę nowych mieszkań i polegał na dofinansowaniu wkładu własnego od 10 do 30 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. Na razie trudno określić ostateczną wartość projektu – podobnie jak w poprzednim, limity wydatków publicznych będą określane w każdym nowym budżecie i uzależnione od jego kondycji.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie