statystyki

Wybory parlamentarne. W mieszkalnictwie będzie, jak było, czyli Mieszkanie Plus i MdM

autor: Grzegorz Kowalczyk07.10.2019, 08:32; Aktualizacja: 07.10.2019, 08:32
Największe partie planują po zwycięstwie w wyborach kontynuowanie swoich programów.

Największe partie planują po zwycięstwie w wyborach kontynuowanie swoich programów.źródło: DGP

Największe partie planują po zwycięstwie w wyborach kontynuowanie swoich programów.

PiS zapowiedział zintensyfikowanie prac w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Dzięki niemu do 2030 r. ma powstać ponad milion dodatkowych – czyli powyżej trendu budowy w poprzedzających kadencjach – mieszkań. Autorzy programu tłumaczą się też z niewielkich postępów programu Mieszkanie Plus – dotychczas oddano bądź buduje się nieco ponad 1,7 tys. lokali. PiS winę za ten stan zrzuca przede wszystkim na samorządy z wielkich miast.

Bez zmian działać mają istniejące od początku roku dopłaty do czynszu dla najuboższych najemców w ramach programu „Mieszkanie na Start”. PiS obiecuje też dalszą likwidację użytkowania wieczystego – już nie tylko dla celów mieszkaniowych, ale też komercyjnych. Według szacunków dotyczy to czterech milionów użytkowników. Inne plany to termomodernizacja i remonty budynków z wielkiej płyty. Obecny rząd chce również ułatwić powstawanie kooperatyw mieszkaniowych – grup osób chcących wybudować dla siebie mieszkania z pominięciem dewelopera.

Koalicja Obywatelska chce przywrócić program „Mieszkanie dla Młodych”, funkcjonujący już za rządów PO-PSL. Miałby być przeznaczony dla osób do 35. roku życia, ale limit ten nie dotyczyłby rodzin z trojgiem dzieci. Podobnie jak w poprzedniej odsłonie, MdM dotyczyłby rynku pierwotnego, by stymulować budowę nowych mieszkań i polegał na dofinansowaniu wkładu własnego od 10 do 30 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. Na razie trudno określić ostateczną wartość projektu – podobnie jak w poprzednim, limity wydatków publicznych będą określane w każdym nowym budżecie i uzależnione od jego kondycji.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie