statystyki

Sąd może zmusić gminę do sprzedaży omyłkowo zajętej działki

autor: Marcin Nagórek07.05.2019, 20:00
Brak zgody gminy na sprzedaż części jej nieruchomości nie oznacza, że w opisanej sytuacji przedsiębiorca nie ma innych możliwości prawnych mogących pomóc mu w realizacji jego zamierzenia.

Brak zgody gminy na sprzedaż części jej nieruchomości nie oznacza, że w opisanej sytuacji przedsiębiorca nie ma innych możliwości prawnych mogących pomóc mu w realizacji jego zamierzenia.źródło: ShutterStock

Nieruchomość, która do mnie należy i na której prowadzę działalność, graniczy z nieruchomością gminną. Kilkanaście lat temu postawiłem ogrodzenie, problem w tym, że przekroczyłem nieświadomie granice. Zająłem w ten sposób ok. 100 mkw. należących do gminy. Gmina nie chce mi dobrowolnie sprzedać tej części. Problem w tym, że ogrodzenie może być więcej warte niż sam grunt. Czy jest możliwość uzyskania tej części w sądzie?

Brak zgody gminy na sprzedaż części jej nieruchomości nie oznacza, że w opisanej sytuacji przedsiębiorca nie ma innych możliwości prawnych mogących pomóc mu w realizacji jego zamierzenia. Z pomocą przyjść mogą tutaj odpowiednie regulacje kodeksu cywilnego (dalej: k.c.).

Żądanie przeniesienia własności

Z art. 231 par. 1 k.c. wynika, że samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości większej niż zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność za odpowiednim wynagrodzeniem.

Z istoty przytoczonej regulacji wynika więc, że realizacja roszczenia o wykup działki gruntu przez osobę, która wzniosła budynek lub inne urządzenie, jest uzależniona od spełnienia wielu przesłanek. Zaliczamy do nich:


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie