statystyki

Sąd może zmusić gminę do sprzedaży omyłkowo zajętej działki

autor: Marcin Nagórek07.05.2019, 20:00
Brak zgody gminy na sprzedaż części jej nieruchomości nie oznacza, że w opisanej sytuacji przedsiębiorca nie ma innych możliwości prawnych mogących pomóc mu w realizacji jego zamierzenia.

Brak zgody gminy na sprzedaż części jej nieruchomości nie oznacza, że w opisanej sytuacji przedsiębiorca nie ma innych możliwości prawnych mogących pomóc mu w realizacji jego zamierzenia.źródło: ShutterStock

Nieruchomość, która do mnie należy i na której prowadzę działalność, graniczy z nieruchomością gminną. Kilkanaście lat temu postawiłem ogrodzenie, problem w tym, że przekroczyłem nieświadomie granice. Zająłem w ten sposób ok. 100 mkw. należących do gminy. Gmina nie chce mi dobrowolnie sprzedać tej części. Problem w tym, że ogrodzenie może być więcej warte niż sam grunt. Czy jest możliwość uzyskania tej części w sądzie?

Brak zgody gminy na sprzedaż części jej nieruchomości nie oznacza, że w opisanej sytuacji przedsiębiorca nie ma innych możliwości prawnych mogących pomóc mu w realizacji jego zamierzenia. Z pomocą przyjść mogą tutaj odpowiednie regulacje kodeksu cywilnego (dalej: k.c.).

Żądanie przeniesienia własności

Z art. 231 par. 1 k.c. wynika, że samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości większej niż zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność za odpowiednim wynagrodzeniem.

Z istoty przytoczonej regulacji wynika więc, że realizacja roszczenia o wykup działki gruntu przez osobę, która wzniosła budynek lub inne urządzenie, jest uzależniona od spełnienia wielu przesłanek. Zaliczamy do nich:


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie