Podział mieszkania na dwa odrębne lokale. Jak to zrobić?

autor: Hubert Rabiega18.11.2018, 11:30; Aktualizacja: 18.11.2018, 11:36
podpis, umowa, dokument

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego.źródło: ShutterStock

Jeden lokal mieszkalny można podzielić na dwa odrębne jeśli jest to możliwe technicznie, zgodnie z prawem budowlanym, oraz pozwala na to sytuacja prawna. Do przeprowadzenia podziału potrzebna jest dokumentacja inwentaryzacyjna, urzędowe zaświadczenie o samodzielności lokalu oraz: umowa w formie aktu notarialnego, orzeczenie sądu albo jednostronna czynność prawna właściciela podzielonej nieruchomości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Rafał(2020-02-19 13:35) Zgłoś naruszenie 00

  Czy można najpierw ogłosić sprzedaż lokalu i dopiero po znalezieniu kupca udać się do gminy z zamiarem podziału ? Czy to dla kupującego będzie jakieś utrudnienie ?

  Odpowiedz
 • Darek PPG(2019-05-23 15:38) Zgłoś naruszenie 20

  Jak wyodrębnić dwa lokale w jednym budynku jeżeli współmałżonka się na to nie zgadza? Czy jest jakiś inny sposób wyodrębnienia dwóch lokali, jak żona na to nie wyraża zgody? A jak to zrobić po rozwodzie i żeby nie musiała wyrażać zgody?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Autorr(2018-12-31 21:13) Zgłoś naruszenie 01

  bez sensu, nie wiem czy trzeba składać dokumenty przed przeróbką czy po. Po co robić przeróbkę jeśłi urząd odmówi? Więc najlepiej najpierw mieć zgodę a potem robić

  Odpowiedz
 • zs(2018-11-18 14:35) Zgłoś naruszenie 120

  Nie należy zapominać ,że z podziału powstają np. dwa oddzielne lokale mieszkalne (biuro) w willi,bloku , muszą być samodzielne pod względem techniczno- budowlanym (BHP) i bud.pożarowym , bo to często jest zmiana projektu podstawowego budowlanego i wymaga projektu zamiennego (powykonawczego) wg procedury z uzgodnieniami np. rzeczoznawcy szczególnie ds. zabezpieczeń ppoż.602743414 ,bo tu mogą być kłopoty ze spełnieniem aktualnych wymogów (drogi ewakuacji,odporność pożarowa budynku, ogniowa elementów, NRO, wentylacja, elektryka itp wg rozp. MIiB- wymagania WTwB i MSWiA ).

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • właściciel mieszkania(2018-11-18 11:47) Zgłoś naruszenie 174

  Czy można legalnie beż żadnych pozwoleń- przerobić trzypokojowe mieszkanie na 10 małych pokoików tzw.HOSTEL?Czy trzeba to zgłaszać do Nadzoru Budowlanego,Sanepidu,Straży Pożarnej itd?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie