statystyki

Poza plombą nic na podstawie WZ już nie wybudujesz

autor: Sławomir Wikariak10.10.2017, 07:28; Aktualizacja: 10.10.2017, 08:50
Wuzetki będą miały określony, dwuletni termin przydatności.

Wuzetki będą miały określony, dwuletni termin przydatności.źródło: ShutterStock

Po zmianach wydanie decyzji WZ będzie możliwe jedynie wówczas, gdy działka budowlana posiada wspólną, nie krótszą niż 4 m, granicę z co najmniej jedną działką z budynkiem innym niż pomocniczy, która jest dostępna z tej samej drogi publicznej bezpośrednio albo przez drogę wewnętrzną - mówi Anna Woźniakowska-Dębiec adwokat z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa proponuje zmianę przesłanek pozwalających na wydawanie decyzji o warunkach zabudowy. Jak pisaliśmy wczoraj („Bez sąsiada się nie wybudujesz” DGP 195/2017) konieczne będzie bezpośrednie graniczenie z co najmniej jedną działką zabudowaną. W jaki sposób wpłynie to na rynek?

Jeżeli ta zmiana zostanie uchwalona, to bez wątpienia będzie stanowić poważne utrudnienie dla inwestorów. W praktyce na podstawie decyzji WZ będzie można budować jedynie plomby urbanistyczne. Obecnie zasada dobrego sąsiedztwa jest odnoszona pragmatycznie – do dowolnej działki w analizowanym obszarze. Zgodnie z orzecznictwem „przez pojęcie działki sąsiedniej nie można rozumieć wyłącznie działki graniczącej, ale należy odnieść to pojęcie do nieruchomości, terenów położonych w okolicy, tworzącej pewną urbanistyczną całość” (wyrok NSA, sygn. akt II OSK 551/05).

Po zmianach wydanie decyzji WZ będzie możliwe jedynie wówczas, gdy działka budowlana posiada wspólną, nie krótszą niż 4 m, granicę z co najmniej jedną działką z budynkiem innym niż pomocniczy, która jest dostępna z tej samej drogi publicznej bezpośrednio albo przez drogę wewnętrzną. Ponadto projekt zakłada nowy dodatkowy wymóg polegający na tym, że funkcja zabudowy i zagospodarowania działki budowlanej musi być zgodna z dominującą funkcją terenów znajdujących się na obszarze analizowanym. Dzisiaj wystarcza, aby dana funkcja terenu tylko występowała w obszarze analizowanym.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Lex(2017-10-10 11:43) Zgłoś naruszenie 50

    To jest jakis koszmar, jesli dzialka znajduje sie naprzeciw innych zabudowanych, po drugiej stronie drogi wewnetrznej to juz nic nie wybudujesz. MASAKRA! Co za pacany siedza w tym ministerstwie?

    Odpowiedz
  • medgirl(2017-10-11 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Miałoby to sens, gdyby za tym ograniczeniem uzyskiwania WZ szło tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego, bo jak rozumiem jeśli w planie jest, że jest to działka budowlana to mogę budować, czy też nie ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie