statystyki

Rynek mieszkaniowy: Między hossą a cenową bańką

autor: Małgorzata Kwiatkowska05.10.2017, 07:39; Aktualizacja: 05.10.2017, 08:28
blok, mieszkanie, nieruchomość

Wzrostowi sprzedaży coraz częściej towarzyszą wzrosty cen.źródło: ShutterStock

Popyt na nowe mieszkania wciąż jest rekordowy. Rosnąca sprzedaż zaostrza apetyt spółek mieszkaniowych na wyższe zyski.

Najwięksi w kraju deweloperzy sprzedali do końca września tego roku ponad 13,7 tys. lokali. To o 35 proc. więcej niż w tym samym okresie 2016 r. Jeszcze lepiej wygląda sam III kw., w którym sprzedaż 12 czołowych firm deweloperskich skoczyła aż o 40 proc. – do ponad 5 tys. mieszkań. Największym wzrostem, o 155 proc. do 222 lokali, może pochwalić się grupa Inpro. Tylko jeden deweloper, warszawska Victoria Dom, zakończył kwartał na lekkim minusie, z 9-procentowym pogorszeniem wyniku.

– Należy pamiętać, że rynek deweloperski rośnie nieustannie od IV kw. 2013 r. i w pewnym momencie nastąpi koniec tego trendu. Wydaje się, że powoli zbliżamy się do tego momentu – ocenia Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

Na razie jednak w branży panuje duży optymizm i oczekiwanie na nowy rekord sprzedaży. Popyt na nowe mieszkania wciąż podsycają niskie stopy procentowe, coraz lepsza sytuacja gospodarcza, rosnące zarobki i spadek bezrobocia. – Sprzedają się lokale w segmencie ekonomicznym i wyższy standard. Wciąż bardzo silny jest popyt inwestycyjny, ale też na własne potrzeby, m.in. wśród rodzin, które dysponują finansami na zakup kolejnego, większego lokalu. To grupa ustabilizowanych zawodowo 40-latków – wskazuje Katarzyna Kuniewicz z firmy doradczej Reas, działającej na rynku nieruchomości. Deweloperzy wskazują, że kupujący coraz częściej traktują mieszkania jako zabezpieczenie na emeryturę.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie