statystyki

Rynek mieszkaniowy: Między hossą a cenową bańką

autor: Małgorzata Kwiatkowska05.10.2017, 07:39; Aktualizacja: 05.10.2017, 08:28
blok, mieszkanie, nieruchomość

Wzrostowi sprzedaży coraz częściej towarzyszą wzrosty cen.źródło: ShutterStock

Popyt na nowe mieszkania wciąż jest rekordowy. Rosnąca sprzedaż zaostrza apetyt spółek mieszkaniowych na wyższe zyski.

Najwięksi w kraju deweloperzy sprzedali do końca września tego roku ponad 13,7 tys. lokali. To o 35 proc. więcej niż w tym samym okresie 2016 r. Jeszcze lepiej wygląda sam III kw., w którym sprzedaż 12 czołowych firm deweloperskich skoczyła aż o 40 proc. – do ponad 5 tys. mieszkań. Największym wzrostem, o 155 proc. do 222 lokali, może pochwalić się grupa Inpro. Tylko jeden deweloper, warszawska Victoria Dom, zakończył kwartał na lekkim minusie, z 9-procentowym pogorszeniem wyniku.

– Należy pamiętać, że rynek deweloperski rośnie nieustannie od IV kw. 2013 r. i w pewnym momencie nastąpi koniec tego trendu. Wydaje się, że powoli zbliżamy się do tego momentu – ocenia Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

Na razie jednak w branży panuje duży optymizm i oczekiwanie na nowy rekord sprzedaży. Popyt na nowe mieszkania wciąż podsycają niskie stopy procentowe, coraz lepsza sytuacja gospodarcza, rosnące zarobki i spadek bezrobocia. – Sprzedają się lokale w segmencie ekonomicznym i wyższy standard. Wciąż bardzo silny jest popyt inwestycyjny, ale też na własne potrzeby, m.in. wśród rodzin, które dysponują finansami na zakup kolejnego, większego lokalu. To grupa ustabilizowanych zawodowo 40-latków – wskazuje Katarzyna Kuniewicz z firmy doradczej Reas, działającej na rynku nieruchomości. Deweloperzy wskazują, że kupujący coraz częściej traktują mieszkania jako zabezpieczenie na emeryturę.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie