statystyki

Nieruchomości szukają leku na brak REIT-ów

autor: Małgorzata Kwiatkowska26.09.2017, 07:30; Aktualizacja: 26.09.2017, 08:23
blok mieszkanie nieruchomości

Część spółek liczy, że decyzja MF nie jest ostateczna i uda się jeszcze przekonać urzędników do koncepcji specjalnych spółek zarabiających na wynajmie i mieszkań, i innego typu obiektów.źródło: ShutterStock

Branża nieruchomości zaczyna oswajać się z decyzją Ministerstwa Finansów o ograniczeniu możliwości inwestycyjnych specjalnych spółek zarabiających na wynajmie. Resort kilka dni temu zaskoczył rynek informacją, że w pierwszej fazie pozwoli na tworzenie REIT-ów (ang. real estate investment truts) zarabiających wyłącznie na mieszkaniach. Wcześniej planował, że tego rodzaju spółki, korzystające ze zwolnień podatkowych, będą zarabiać też na obiektach komercyjnych, czyli biurach, centrach handlowych czy magazynach. MF nowy projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu przedstawi w najbliższych miesiącach, a same przepisy zaczną działać w 2018 r.

Taka wolta zaskoczyła podmioty koncentrujące się na budowie i wynajmie powierzchni komercyjnych. Tu projekty przygotowywane pod wejście w życie ustawy o polskich REIT-ach są bowiem najbardziej zaawansowane. Jeśli ustawa ich nie obejmie, stracą istotną przewagę nad innymi grupowymi formami inwestowania w nieruchomości, szczególnie przez inwestorów indywidualnych. Dywidendy wypłacane przez REIT-y akcjonariuszom będą zwolnione z podatku dochodowego.

– Jednorazowe opodatkowanie dochodów z nieruchomości uzyskiwanych poprzez REIT jest warunkiem koniecznym z punktu widzenia zainteresowania inwestorów indywidualnych. Bezpośrednie inwestycje, głównie w mieszkania na wynajem, są opodatkowane jednorazowo. Jeśli chcemy zachęcić do inwestowania poprzez REIT-y, nie możemy dokładać drugiego podatku – wskazuje Radosław Świątkowski, współzałożyciel i partner zarządzający grupy Reino Partners.

Z branży płyną jednak głosy, że na rynku nie brakuje chętnych do inwestowania w obiekty komercyjne, w związku z czym nie należy spodziewać się, że projekty zostaną przez pomysłodawców zarzucone. Chętni na REIT-y uważnie przyjrzą się m.in. możliwościom, jakie daje zagraniczne prawodawstwo.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie