Projekt ustawy o KNZ w swoim założeniu będzie rozwiązywał w dużej części problemy mieszkaniowe Polaków - powiedział w Sejmie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Dodał, deficyt mieszkaniowy wynosi na dzisiaj 970 tys. mieszkań.

W środę w Sejmie odbywa się pierwsze czytanie projektu ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Nowe przepisy mają umożliwić m.in. budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus na gruntach Skarbu Państwa.

Jak mówił w Sejmie Adamczyk w Polsce jedynie 4 proc. Polaków wynajmuje mieszkania podczas, gdy we Francji jest to 36 proc., w Austrii - 43 proc, w Niemczech - 48 proc., a w Szwajcarii - 55 proc.

"Nikt nie powiedział, że młoda rodzina musi być właścicielem mieszkania" - powiedział. "Dzisiaj młoda rodzina oczekuje i ma nadzieje na mieszkanie, które będzie można wynająć, utrzymać i godziwie żyć i przy tym myśleć o dzieciach, myśleć o przyszłości" - podkreślił.

Jak wskazał, "dzisiaj rynek takich mieszkań praktycznie w Polsce nie funkcjonuje. Dzisiaj młodzi ludzie tego produktu, tej ilości mieszkań o niskich czynszach mogą tylko i wyłącznie o takim rynku marzyć".

"Przedkładamy dzisiaj pod dyskusję i rozwagę (...) projekt ustawy, który w swoim założeniu te problemy mieszkaniowe Polaków będzie rozwiązywał w dużej części. Będzie zmniejszał deficyt mieszkaniowy, który dzisiaj wynosi 970 tys. mieszkań" - poinformował minister.