Praktycznie każdy, kto ma wyższe wykształcenie i co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe, może zostać prezesem firmy z udziałem Skarbu Państwa. Wcześniej musi jednak przejść postępowanie kwalifikacyjne. Wymóg legitymowania się wyższymi studiami dotyczy też kandydatów do rad nadzorczych. Na tych czeka z kolei państwowy egzamin
Czy do rady nadzorczej można trafić bez egzaminu
Chciałbym ubiegać się o stanowisko członka rady nadzorczej. Wiem, że trzeba zdać egzaminy prowadzone przez resort Skarbu Państwa. Czy przepisy dopuszczają jednak w tym zakresie jakieś odstępstwa?
TAK
Egzaminu na członka rady nadzorczej nie musi zdawać osoba, której wiedza była już weryfikowana przed wejściem obecnych przepisów. Z tego obowiązku są zwolnione także osoby ze stopniem naukowym doktora nauk prawnych lub nauk ekonomicznych oraz wpisane na listę radców prawnych, adwokatów, biegłych rewidentów lub doradców inwestycyjnych.
Podstawa prawna
Par. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 września 2004 r. w sprawie szkoleń i egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek, w których Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem (Dz.U. nr 198, poz. 2038 ze zm.).
Czy nabór gwarantuje dyskrecję
Pracuję w ministerstwie i jeśli przegram z innymi kandydatami, nie chciałbym, aby szef dowiedział się, że ubiegałem się o stanowiska prezesa w spółce Skarbu Państwa. Czy rada nadzorcza może wykreślić moje dane z protokołu po przeprowadzonym konkursie?
TAK
Rada nadzorcza powiadamia o wynikach postępowania kwalifikacyjnego akcjonariuszy albo wspólników na najbliższym walnym zgromadzeniu albo zgromadzeniu wspólników oraz udostępnia protokół z postępowania kwalifikacyjnego. Organ ten na wniosek kandydata, który nie został powołany na członka zarządu, może w udostępnianym protokole z postępowania kwalifikacyjnego pominąć jego dane osobowe.
Podstawa prawna
Par. 6 ust. 2 i 3 oraz par. 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2003 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu w niektórych spółkach handlowych (Dz.U. nr 55, poz. 476 ze zm.).
Czy informacja o naborze jest jawna
Kilkakrotnie próbowałem sił w konkursach na stanowiska w służbie cywilnej, ale bez większych efektów. Tym razem chciałbym ubiegać się o stanowisko członka zarządu w spółkach państwowych. Czy informacje o wakatach są publikowane w internecie?
TAK
Ogłoszenie o postępowaniu kwalifikacyjnym jest zamieszczane na stronie internetowej spółki, a także w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotu wykonującego w spółce uprawnienia wynikające z praw majątkowych Skarbu Państwa. Jeśli nawet tym podmiotem jest ktoś inny niż minister Skarbu Państwa, to musi informacje o zamieszczeniu ogłoszenia o postępowaniu kwalifikacyjnym i tak przekazać do ministerstwa. W efekcie wszystkie dane o postępowaniach powinny być zamieszczane na stronie internetowej resortu Skarbu Państwa. Publikacje muszą zawierać przede wszystkim informacje o firmie i siedzibie spółki oraz wszystkie związane z przebiegiem naboru.
Podstawa prawna
Par. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2003 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu w niektórych spółkach handlowych (Dz.U. nr 55, poz. 476 ze zm.).
Czy kandydat do zarządu przystępuje do postępowania
Chciałbym ubiegać się o stanowisko członka zarządu spółki, w której ponad połowa udziałów i akcji należy do Skarbu Państwa. Czy na takie stanowiska przeprowadzany jest nabór?
TAK
Jeśli rada nadzorcza chce powołać członka zarządu, przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne. Odbywa się ono m.in. w przypadku upływu kadencji poprzedniego. Wtedy obowiązkiem rady jest wszczęcie postępowanie kwalifikacyjnego co najmniej na trzy miesiące przed upływem kadencji dotychczasowego członka zarządu. Jeśli jest to jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w których nie powołano rady nadzorczej, postępowanie przeprowadza wspólnik lub osoba przez niego umocowana. Dokonuje on takich samych czynności przy rekrutacji jak rada nadzorcza. W trakcie naboru można wyłaniać jednego lub więcej kandydatów do składu zarządu. Zanim postępowanie zostanie przeprowadzone, rada nadzorcza musi określić w drodze uchwały m.in.:
wstanowisko członka zarządu będące przedmiotem postępowania;
wtermin i miejsce przyjmowania zgłoszeń kandydatów;
wdatę otwarcia zgłoszeń;
wtermin i miejsce przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej;
wzakres zagadnień będących przedmiotem rozmowy kwalifikacyjnej;
wtermin, miejsce i sposób uzyskiwania przez kandydatów informacji o spółce;
wtermin i treść tego ogłoszenia;
wsposób informowania kandydatów o wynikach postępowania.
Podstawa prawna
Par. 2–4 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2003 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu w niektórych spółkach handlowych (Dz.U. nr 55, poz. 476 ze zm.).
Czy dokumenty trzeba poświadczać notarialne
Kompletuję materiały niezbędne przy ubieganiu się o stanowisko członka zarządu spółki Skarbu Państwa, które potwierdzą mój staż pracy i wykształcenie. Czy muszę poświadczać je za zgodność z oryginałem u notariusza?
NIE
Do zgłoszenia dołącza się, w oryginałach lub odpisach, dokumenty potwierdzające kwalifikacje, przy czym odpisy mogą być poświadczone przez kandydata. W takim przypadku, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej powinien on przedstawić radzie nadzorczej oryginały lub urzędowe odpisy poświadczonych przez siebie dokumentów, pod rygorem wykluczenia z dalszego postępowania kwalifikacyjnego. Na przygotowanie niezbędnych dokumentów jest sporo czasu – od publikacji ogłoszenia kandydaci mają na to dwa tygodnie. Zgłoszenia niespełniające wymogów określonych w ogłoszeniu o postępowaniu kwalifikacyjnym (np. krótszy od wymaganego staż pracy) i złożone po upływie terminu określonego do ich przyjmowania nie podlegają rozpatrzeniu. Jednak dopuszczenie przez radę nadzorczą choćby tylko jednego kandydata wystarczy do przeprowadzenia dalszego postępowania kwalifikacyjnego.
Podstawa prawna
Par. 6 ust. 2 i 3 oraz par. 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2003 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu w niektórych spółkach handlowych (Dz.U. nr 55, poz. 476 ze zm.).
Czy egzamin może być poprzedzony kursem
Chciałbym przystąpić do egzaminu na członka rady nadzorczej państwowej spółki. Czy są szkolenia, które do niego przygotowują?
TAK
Wyznaczone przed resort skarbu podmioty są odpowiedzialne za przeprowadzenie kursu, który kończy się egzaminem przed niezależną komisją, która też jest wskazywana przez ten sam urząd. Nie ma jednak obowiązku przystępowania do kursu. Wystarczy, jak kandydat bezpośrednio przyjdzie na egzamin, który odbywa się średnio dwa razy w miesiącu. Kandydaci do rady nadzorczej muszą co do zasady legitymować się wykształceniem wyższym. Wyjątkiem od tej zasady są wybrani przez pracowników, rolników i rybaków. Powinni też zapoznać się z zakresem egzaminu, który składa się z części pisemnej i ustnej. Pierwsza zawiera 150 pytań i trwa 150 minut. Część ustna polega na sprawdzeniu wiedzy i predyspozycji kandydata do pracy w radzie nadzorczej. Zestaw pytań do testów egzaminacyjnych ustala minister właściwy do spraw Skarbu Państwa, natomiast test egzaminacyjny przygotowywany jest osobno na każdy egzamin, w dwóch wariantach. Warunkiem dopuszczenia do części ustnej jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na nie mniej niż 100 pytań testu.
Podstawa prawna
Par. 2, 3 i 7 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 września 2004 r. w sprawie szkoleń i egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek, w których Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem (Dz.U. nr 198, poz. 2038 ze zm.).
Czy zagadnienia konkursowe są jawne
Znajomy ubiegał się o stanowisko prezesa państwowej spółki i wcześniej znał zakres materiału, o jaki mógł zostać zapytany. Czy dla kandydata na członka zarządu też jest określony?
TAK
Przepisy wskazują, jakie zagadnienia dla kandydatów na prezesów, ale też członków zarządu będą brane pod uwagę przy zadawaniu pytań w trakcie postępowania konkursowego. Na przykład w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem na członka zarządu, który będzie odpowiedzialny za finanse, sprawdzana jest m.in. wiedza w zakresie rachunkowości, oceny projektów inwestycyjnych, finansów przedsiębiorstwa, audytu i kontroli finansowej firmy.
Podstawa prawna
Par. 9 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2003 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu w niektórych spółkach handlowych (Dz.U. nr 55, poz. 476 ze zm.).