statystyki

Dawna rejestracja firmy nie pozbawia dotacji na uruchomienie nowej

autor: Michalina Topolewska15.03.2016, 07:27; Aktualizacja: 15.03.2016, 09:00
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

dokument, podpis, prawo, biznes, firmaźródło: ShutterStock

Urząd pracy nie powinien żądać zwrotu pieniędzy przyznanych na założenie własnego biznesu, jeśli osoba wiele lat temu wpisała się do ewidencji działalności gospodarczej i nigdy jej nie podjęła. W takiej sytuacji znalazł się bezrobotny, w którego sprawie interwencję podjął rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Mężczyzna otrzymał z urzędu pracy dotację na rozpoczęcie działalności, gospodarczej. Problem w tym że zapomniał, iż 16 lat temu zarejestrował się w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG), chociaż nigdy jej nie rozpoczął. Pośredniak uznał jednak, że w ten sposób naruszone zostały przepisy, które uzyskanie dotacji uzależniają od spełnienia szeregu warunków, a wśród nich jest nieposiadanie przez 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku wpisu do wspomnianego rejestru. W związku z tym urząd pracy, rozliczając dofinansowanie, wypowiedział bezrobotnemu umowę. Zażądał też zwrotu przyznanych środków wraz z odsetkami, wskazując, że bezrobotny przy składaniu wniosku złożył nieprawdziwe oświadczenie woli. W tym dokumencie napisał bowiem, że wpisu nie posiada.

Do sprawy, którą rozstrzygał Sąd Apelacyjny w Olsztynie, przyłączył się RPO. Jego zdaniem przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 149 ze zm.) nie mogą być interpretowane niezależnie od ich celu oraz zasad współżycia społecznego. Rzecznik podkreślił, że ich celem jest uniknięcie nieuczciwych wnioskodawców, a składanie oświadczenia ma zapobiegać sytuacji, w której osoba prowadząca działalności gospodarczą likwiduje ją po to, aby uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy. Dlatego zasadne jest przyjęcie, że wymóg związany ze wspomnianym dokumentem dotyczy kwestii prowadzenia własnej firmy w ciągu roku przed ubieganiem się o wsparcie, a nie samego wpisu. W opinii rzecznika za taką interpretacją przemawia wykładnia systemowa (zgodna z konstytucją) oraz celowościowa.


Pozostało jeszcze 28% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane