Mam samochód, w którym chciałbym prowadzić gastronomię, takiego food trucka. Wiem, że do pracy przy żywności trzeba mieć zaświadczenie sanepidu o braku przeciwwskazań. Jakie jeszcze wymogi muszę spełnić, z jakimi przepisami się zapoznać i gdzie się udać, by rozpocząć mobilny handel – pisze pan Kacper. – Czy mogę go prowadzić w każdym miejscu – zastanawia się czytelnik
Zakładając działalność typu food truck, czyli mobilny punkt gastronomiczny, trzeba spełnić nie tylko wymogi sanitarne oraz techniczne dotyczące pojazdu, ale przede wszystkim konieczne jest znalezienie miejsca, w którym można taką działalność prowadzić. Każde miasto i każda dzielnica mają swoje plany stanowisk przeznaczonych dla handlu obwoźnego, ale tylko w niewielkiej części tych miejsc możliwe jest utworzenie punktów gastronomicznyh. Zatem planowanie działalności w tej dziedzinie warto rozpocząć od poszukania dobrej lokalizacji, bo właśnie to może przesądzić o przyszłym zarobku. Wykaz miejsc i stanowisk przeznaczonych do handlu obwoźnego ustala gmina (dzielnica) w formie uchwały i powinna udostępnić je na stronie internetowej bądź na tablicach informacyjnych w urzędzie. Taką wiedzę mogą mieć także tzw. jednostki organizacyjne gmin (dzielnic), np. zarządca dróg publicznych. W urzędzie dowiemy się, czy interesujące nas miejsce jest wolne.
Warto także szukać miejsca, którego właścicielem jest wspólnota bądź spółdzielnia mieszkaniowa albo nawet osoba prywatna. W każdym z tych przypadków (włącznie z gminą) za „placowe” trzeba zapłacić. Wysokość czynszu dzierżawnego może zależeć od strefy bądź okresu zajęcia placu.
W przypadku gminy (dzielnicy) procedowanie jest ściśle określone. Zazwyczaj konieczne jest złożenie wniosku o udostępnienie miejsca do prowadzenia obwoźnej działalności gastronomicznej, oświadczenia o figurowaniu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, z podaniem danych umożliwiających jednoznaczną identyfikację przedsiębiorcy (NIP, REGON) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym z podaniem nr KRS, szczegółowego planu sytuacyjnego ze wskazanym wydzielonym obszarem do prowadzenia obwoźnej działalności gastronomicznej ze stoisk mobilnych w parkach i skwerach (mapa udostępniana jest przez zarządcę), dokumentacji zdjęciowej lub projektu stoiska mobilnego. I nie obędzie się bez opinii wydziału estetyki przestrzeni publicznej biura architektury lub planowania przestrzennego urzędu gminy.
Uwaga
Żywność znajdująca się w obrocie musi być bezpieczna dla zdrowia i życia człowieka. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo produkowanej i wprowadzanej do obrotu żywności ponosi przedsiębiorca
Podstawa prawna
Art. 59 ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 594). Art. 35 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1774). Art. 1–2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 852/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.Urz. UE L 139 z 2004 r.; Polskie wydanie specjalne – rozdz. 13, t. 34).
ikona lupy />
Jan Bondar rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego / Dziennik Gazeta Prawna
WYJAŚNIENIE EKSPERTA
Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia przedsiębiorstwa działające na rynku spożywczym są obowiązane przestrzegać wymagań higienicznych określonych w rozporządzeniu nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych. Wymagania dla pomieszczeń ruchomych i tymczasowych zostały określone w rozdziale III załącznika nr II. Dotyczy to m.in. takich pomieszczeń jak namioty, stragany, ruchome punkty sprzedaży oraz automaty uliczne. Zgodnie z wymienionymi przepisami muszą one być tak usytuowane, zaprojektowane i skonstruowane oraz utrzymywane w czystości i dobrym stanie technicznym, aby uniknąć ryzyka zanieczyszczenia, szczególnie przez zwierzęta i szkodniki. W miarę potrzeby powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia, pozwalające utrzymać właściwą higienę personelu (włącznie ze sprzętem do higienicznego mycia i suszenia rąk, higienicznymi urządzeniami sanitarnymi i przebieralniami) oraz z odpowiednią ilością gorącej i zimnej (lub tylko zimnej) wody pitnej. To, co należy rozumieć np. przez określenie „w miarę potrzeby”, „odpowiednie” albo „wystarczające”, przepisy pozostawiły decyzji przedsiębiorcy, który decydując, będzie brał pod uwagę charakter żywności i jej przewidywane zastosowanie.
By móc prowadzić działalność polegającą na wprowadzaniu do obrotu żywności w urządzeniach ruchomych lub tymczasowych, urządzenia te należy zarejestrować oraz uzyskać zatwierdzenie państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, właściwego dla miejsca prowadzenia działalności. Oznacza to, że urządzenie typu food truck musi być zatwierdzone na ogólnych zasadach dotyczących zatwierdzania i rejestracji zakładów produkcji lub obrotu żywnością, a jeśli zostało dopuszczone przez organy urzędowej kontroli żywności w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, nie musi być już zatwierdzane w Polsce, lecz wyłącznie rejestrowane.
W sprawach szczegółowych należy zwrócić się do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, która będzie sprawować nadzór nad działalnością.