Wiceminister Rozwoju Jerzy Kwieciński zaznaczył na spotkaniu z biznesmenami, że rząd bardzo silnie stawia na rozwój gospodarki poprzez promowanie polskich przedsiębiorców. Minister Kwieciński wziął udział w debacie dotyczącej wizerunku przedsiębiorcy zorganizowanej przez Polską Radę Biznesu.

Podkreślał, że nasza gospodarka powinna być bardziej niezależna od silnego wsparcia zewnętrznego czy to poprzez fundusze unijne czy inwestycje zagraniczne. Dodał, że w dużo większym stopniu powinniśmy polegać na naszych przedsiębiorcach. Minister Jerzy Kwieciński przyznał, że zagraniczny kapitał był nam bardzo potrzebny i oczywiście będzie nadal potrzebny. Byłoby jednak dobrze, gdyby wspierał nas tam, gdzie trudniej sobie radzimy czyli na przykład w wysokich technologiach.

Wiceminister Kwieciński zwrócił uwagę, że naszej gospodarce niezbędny jest silny rozwój firm. Chodzi o to, by mali przedsiębiorcy stawali się średnimi a średni dużymi i byśmy mogli promować Polskę za granicą niezwykłymi produktami naszych przedsiębiorców. Obecnie takich czempionów brak i potrzebna jest silna ekspansja polskich firm za granicą. Minister zadeklarował, że właściciele firm mogą liczyć na wsparcie rządu.

Podczas dzisiejszej debaty przedstawiony został raport "Wizerunek Przedsiębiorcy" autorstwa Polskiej Rady Biznesu. Z raportu wynika, że przedsiębiorcy kojarzą się nam raczej dobrze i doceniamy ich wkład w narodową gospodarkę. Daleko nam jednak do najbardziej przychylnych biznesmenom narodów Europy. W naszym społeczeństwie szwankuje też edukacja w zakresie przedsiębiorczości. Zdaniem ministra Kwiecińskiego to właśnie od wsparcia naszego społeczeństwa będzie zależał sukces proponowanych zmian. Minister przypomniał, że jednym z pięciu filarów rozwoju zaproponowanych przez rząd jest wsparcie polskich firm.