statystyki

Nowe mechanizmy, które zachęcą do mediacji

autor: Monika Stachura22.12.2015, 08:33; Aktualizacja: 22.12.2015, 09:05
1 stycznia 2016 r. wejdą w życie długo oczekiwane znaczące zmiany w regulacjach prawnych dotyczących mediacji cywilnej.

1 stycznia 2016 r. wejdą w życie długo oczekiwane znaczące zmiany w regulacjach prawnych dotyczących mediacji cywilnej.źródło: ShutterStock

Już za kilka dni podjęcie próby polubownego rozwiązywania sporu stanie się dla przedsiębiorców bardziej opłacalne. Po zmianach będzie premiowane na wielu etapach postępowania sądowego

1 stycznia 2016 r. wejdą w życie długo oczekiwane znaczące zmiany w regulacjach prawnych dotyczących mediacji cywilnej. Już na etapie tworzenia projektu były one adresowane szczególnie do przedsiębiorców. Wprowadzi je ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów z 10 września 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1595). Opisujemy najważniejsze mechanizmy, które mają zachęcać firmy do korzystania z mediacji.

Wyższy zwrot kosztów

Nowelizacja zawiera wyraźne zachęty do sięgania po mediację już na etapie przedsądowym. Przy ustalaniu wysokości kosztów poniesionych przez stronę reprezentowaną przez radcę prawnego lub adwokata na etapie sądowym sąd będzie brał pod uwagę także podjęte przez pełnomocnika czynności w celu polubownego rozwiązania sporu, również przed wniesieniem pozwu.

Powyższe wydaje się wskazywać, że jeśli pełnomocnik nie podjął takich czynności, przyznane przez sąd wynagrodzenie powinno być odpowiednio niższe.

Szybsze tempo

Od 1 stycznia 2016 r. jednym z wymogów formalnych pozwu będzie informacja, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto – wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia. Wydaje się, że brak takiej informacji będzie skutkował wezwaniem strony do uzupełnienia pozwu pod rygorem zwrócenia pisma. Zatem aby usprawnić wszczęcie postępowania, po 1 stycznia 2016 r. przedsiębiorca powinien pamiętać o zamieszczeniu w pozwie takiej informacji.

Wniosek przerwie bieg przedawnienia

Niezmiennie – jak do tej pory – wszczęcie mediacji będzie przerywało bieg przedawnienia roszczeń. Dotychczas jednak mediacja nie była uznawana za wszczętą, jeśli mediator w terminie tygodnia od dnia doręczenia wniosku o przeprowadzenie mediacji odmówił jej przeprowadzenia. Od 1 stycznia 2016 r. – jeżeli strona po złożeniu do mediatora wniosku o przeprowadzenie mediacji, po którym mediator odmówił jej przeprowadzenia, wytoczy powództwo o to roszczenie w terminie 3 miesięcy liczonych odpowiednio od dnia:


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane