Małym i średnim firmom coraz trudniej znaleźć darmowe rachunki bankowe, ale choć nie mogą liczyć na tak dobre warunki, jakie mają mikroprzedsiębiorcy, nie oznacza to, że ich nie znajdą... I to bez promocji.
Najlepsze konta dla małych firm bez wielkich wymagań mają BIZ Bank, Bank Pocztowy i Pekao. W pierwszym z nich wprawdzie w tabeli opłat i prowizji można wyczytać, że za prowadzenie rachunku BIZnes Konta Activ bank może pobrać nawet 20 zł miesięcznie, ale tylko wtedy, jeżeli nie spełni się bardzo prostych warunków. Wystarczy przelew do urzędu skarbowego lub ZUS oraz utrzymanie średniomiesięcznego salda w wysokości 1 tys. zł, aby mieć nie tylko darmowe konto, ale również przelewy, zlecenie stałe, kartę do konta oraz bezprowizyjne wypłaty gotówki z licznych bankomatów należących do BZ WBK. Oczywiście wszystko gratis pod warunkiem internetowej samoobsługi. Absorbowanie pracowników banku kosztuje. Ofertę wyróżnia również oprocentowanie oszczędności między 5 a 10 tys. zł zgromadzonych na rachunku bieżącym. Odsetki z nich wynoszą 4 proc. w skali roku. Większe pieniądze mogą pracować na koncie BIZ Lokacyjnym w tempie 3 proc. rocznie. Dodatkowo BIZ Bank zachęca do zakładania konta promocją – przedsiębiorcom, którzy założą BIZnes Konto Activ do końca stycznia przyszłego roku, obiecuje, że nigdy nie będzie pobierać opłat za prowadzenie rachunku.
Nie promocjami jednak należy się kierować. Ważne co banki mają w ofercie bezterminowej. Bank Pocztowy wiele nie obiecuje, ale oferta dla małych przedsiębiorców jest wystarczająca, choć trudno mówić, że zupełnie bezpłatna. Założenie i prowadzenie Pocztowego Konta Firmowego wprawdzie nie kosztuje. Bank nie pobiera też opłat za przelewy, również do US i ZUS, a dużą zaletą oferty jest możliwość bezprowizyjnych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. Nie da się jednak uniknąć opłaty 5 zł miesięcznie za kartę. Niedogodność tę zrekompensować sobie mogą przedsiębiorcy, którzy nadają dużo przesyłek, a ich wpływy na konto wynoszą minimum 2 tys. zł miesięcznie. Jeżeli przystąpią do programu Firmowy Pakiet Pocztowy, dostaną na swoje konto zwrot 10 proc. wydatków na zakup znaczków, nadanie listów lub paczek. Może to być do 10 zł miesięcznie, a więc dwa razy więcej, niż wynosi opłata za kartę.
Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów, co jest dużą wygodą, zapewnia również Pekao posiadaczom rachunku Mój Biznes Mobilny.
Karta będzie bezpłatna na takich samych zasadach jak w BIZ Banku, czyli przy zawieraniu transakcji o wartości 300 zł miesięcznie. Żeby nie płacić za konto, trzeba mieć co najmniej 2 tys. zł wpływów. Dla przedsiębiorcy nie jest to jednak wygórowany warunek.
Coś ekstra
Pekao zapewnia zniżki w swojej Galerii Rabatów oraz w ramach Pakietu Trwałych Korzyści. Prowadzący działalność handlową lub usługową mają też ułatwienie – mogą przyjmować płatności telefonem, korzystając z aplikacji PeyPay mPOS do przyjmowania płatności mobilnych PeoPay. Raiffeisen Polbank Wymarzone Konto dla Biznesu wzbogaca natomiast o platformę wymiany walut R-Dealer i bezpłatne ubezpieczenie assistance Pomoc dla Biznesu, co może zrównoważyć niedogodność opłaty 3 zł pobieranej za używanie karty. Zwłaszcza że obejmuje pomoc techniczną i drogową, medyczną, a nawet firmowy serwis concierge. Dla niektórych przedsiębiorców zaletą mogą być również sieci wpłatomatów, ponieważ przynoszenie gotówki do okienka bankowego nigdzie nie jest darmowe.
Podstawowe konta można czasem rozbudowywać o dodatkowe udogodnienia. BIZnes Konta Activ można np. wzbogacić o trzy pakiety. Medyczne kosztują 79 zł miesięcznie – tyle samo za ubezpieczenie właściciela firmy i pracowników. Droższe są rodzinne. Pakiet Twój Prawnik w formie podstawowej kosztuje 136,5 zł rocznie i zapewnia pomoc z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz dochodzenia roszczeń odszkodowawczych i umów. Przy dopłacie do pakietu premium można liczyć na więcej. Przedsiębiorcy, którzy mają problemy z niesolidnymi kontrahentami, mogą wybrać jeden z Pakietów Windykacyjnych. W zależności od zakresu pomocy kosztują od 30 zł do 70 zł.
Raiffeisen Polbank posiadaczom Wymarzonego Konta dla Biznesu oferuje tańsze o 10 proc. ubezpieczenie przedmiotu leasingu, choć tylko w pierwszym roku, oraz niższy łączny koszt leasingu w związku z preferencyjnym oprocentowaniem. Jest też promocja dla nowych klientów. Bank zapewnia, że firmy, które skorzystają z leasingu lub pożyczki w Raiffeisen Leasing i otworzą Wymarzone Konto dla Biznesu do końca grudnia, przez pierwszy rok od podpisania umowy otrzymają na konto co miesiąc 50 zł, czyli w sumie 600 zł. Oferta jest jednak przeznaczona dla firm, które miały w ostatnim roku obrotowym przychód nie wyższy niż 4 mln zł lub w przypadku prowadzenia ksiąg na zasadach uproszczonych nie większy niż 6 mln zł.
Mikro górą
Największy wybór mają prowadzący działalność gospodarczą. Trudno jednak konta te nazwać rachunkami firmowymi, choć jako takie w ofertach bankowych figurują. Wśród nich niezaprzeczalnie prym wiodą dwa: dbNET Biznes w Deutsche Banku oraz Firma to ja w Idea Banku. Obie propozycje nie obciążają portfeli mikroprzedsiębiorcy. Rachunki otwierane i prowadzone są bezpłatnie, karty kosztują tylko wtedy, jeżeli nie spełni się minimalnych warunków. W Idea Banku jest to wykonanie miesięcznych płatności kartą za minimum 400 zł, a w Deutsche Banku wystarczy jakakolwiek transakcja. Nie płaci się też za przelewy, a w Idea Banku bezpłatne są nawet dwa natychmiastowe, mimo że w wielu ofertach banków dla małych i średnich firm w ogóle o Express Elixirze mowy nie ma. Rachunku nie obciążą też polecenia zapłaty i zlecenia stałe oraz wypłaty z bankomatów, w Deutsche Banku nawet za granicą. Nie każda firma może skorzystać z propozycji mBanku, czyli mBiznesu konta Start, która jest przeznaczona dla firm, które prowadzą działalność krócej niż 12 miesięcy, dlatego w zestawieniu nie została uwzględniona.
Najtańsze konta firmowe dla małych i średnich firm