Wyposażenie gastronomii w luksusowym hotelu to szczególnie trudny temat. Należy mieć na uwadze funkcjonalność pomieszczeń, spełnienie wymogów sanitarnych, możliwość obsługi kilkuset osób naraz, jak i wygląd placówek. Do montażu kuchni w sieciach hotelowych coraz częściej wybierana jest polska firma Tanake.
Baku Flame Towers / Media

Czego oczekujemy od najbardziej luksusowych hoteli?

Przestronnych pomieszczeń. Prywatności. Wygody, pod każdym względem. Szerokiego wyboru opcji. Dodatkowych pakietów. Ekskluzywnych wnętrz, tak abyśmy na wakacjach mogli oderwać się od codzienności, a podczas spotkań biznesowych wywierali dobre wrażenie na kontrahentach.

Hotel to nie tylko pokoje i sale konferencyjne: prawdziwym sercem obiektu jest restauracja lub bar, gdzie klienci najbardziej poddają testowi otoczenie i architekturę wnętrza. Tutaj turyści delektują się śniadaniem przed zwiedzaniem, biznesmeni podejmują decyzje podczas lunchu, a wieczorem wszyscy klienci hotelu odpoczywają przesiadując przy barze.

Przykłady realizacji

W zeszłym roku Emporis Skyscrape zaliczyła azerbejdżański kompleks trzech wieżowców Baku Flame Towers do najciekawszych budowli na świecie. Budynki pokryte są ekranami LED, na których ukazywane są ruchy ognia, widoczne z najodleglejszych części miasta. Wieżowce same w sobie stały się niezwykłą atrakcją turystyczną.

Jednakże mało kto wie, że duży wkład w stworzenie wnętrz kompleksu BFT (Baku FlameTowers) mieli Polacy. Polskiej firmie Tanake powierzono kompleksowe wyposażenie gastronomii w "płonących wieżach". W ramach tego zadania przewidziano wyposażenie licznych kuchni, dostawy i instalację bufetów oraz barów.

Natomiast wraz z końcem maja bieżącego roku, Tanake finalizuje prace instalacyjne w hotelu Hilton w Batumi, znanym ośrodku wypoczynkowym w zachodniej części Gruzji. W tym luksusowym obiekcie, Tanake – podobnie jak to miało miejsce w Baku w Azerbejdżanie – przeprowadzakompleksowe prace montażowe całej infrastruktury gastronomicznej.

Z wcześniejszych realizacji tej coraz szerzej znanej na świecie polskiej spółki można wymienić między innymi hotele Hilton we Frankfurcie czy Pradze. W Polsce firma zdobyła zaufanie inwestorów m.in. dzięki współpracy z najwyższej klasy sieciami hotelowymi, takimi jak Sheraton, Westin czy Accor.

Tanake nie ogranicza się jednak wyłącznie do współpracy z hotelami. Infrastrukturę gastronomiczną dostarcza również do restauracji, kantyn pracowniczych, szpitali i innych obiektów (np.: kioski gastronomiczne na Stadionie Narodowym czy kuchnie w Ikea Polska). Poza tym prowadzi na dużą skalę sprzedaż detaliczną urządzeń gastronomicznych: od drobnego wyposażenia typu bemar jak i szeroki wybór sztućców i naczyń aż po kuchenki elektryczne i gazowe.

Polska firma na międzynarodowym rynku

Tanake od wielu lat działa na rynku wyposażenia gastronomicznego, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Co ją wyróżnia spośród innych wykonawców? Ta polska firma skupia w sobie cechy staranności w wykonaniu, wysokiej efektywności pracy jak i najlepszych jakościowo produktów.Zaopatruje kuchnie w urządzenia i meble ze stali nierdzewnej, polecane na rynku gastronomicznym.

Co więcej, od samego początku współpracy z klientem, nad całościową realizacją czuwają eksperci z długoletnim doświadczeniem w branży. Od fazy przygotowania projektu technologicznego aż po montaż infrastruktury gastronomicznej Tanake bierze na siebie całość koordynacji prac przejmując od klientów to trudne zagadnienie. Dla wielu inwestorów właśnie to jest najważniejsze – „spokojny sen” tj. przekazanie zaufanemu i sprawdzonemu partnerowi odpowiedzialności za całokształt prac.

Szczegółowe informacje oraz zdjęcia z przebiegu wyżej wymienionych i wielu innych realizacji można znaleźć na oficjalnej stronie Tanake: http://www.tanake.com.pl/hotele