Ustawa o rehabilitacji. Projekt zmian w opłatach na PFRON grozi utratą miejsc pracy dla niepełnosprawnych?

autor: Hubert Rabiega28.03.2015, 18:00
niepełnosprawni

Spór o zmiany w ustawie o rehabilitacji dotyczy artykułu 22, który okresla kiedy i w jakiej wysokości firma może uzyskać ulgę w płaceniu kar na PFRONźródło: ShutterStock

Najnowszy projekt zmiany ustawy o rehabilitacji przewiduje ograniczenie wysokości ulgi dla przedsiębiorców, którzy współpracują z zakładami zatrudniającymi osoby niepełnosprawne. W skrajnych przypadkach mogłoby to oznaczać, że rynek ulg w obowiązkowych wpłatach na PFRON, warty w ubiegłym roku 600 mln zł, skurczy się o ok. 60 proc.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Agata(2015-03-29 12:27) Zgłoś naruszenie 00

  Nigdy więcej pracy w ZPCh. Bez takich bzdur, że będą zwolnienia. Jest otwarty rynek pracy, który również chłonie osoby niepełnosprawne gotowe pracować. Na dzień dzisiejszy te dofinansowania nie są już tak atrakcyjne, ale są. Znacznie lepsze traktowanie niepeł. pracownika w otwartym rynku.

  Odpowiedz
 • Wbogdano(2015-03-29 13:37) Zgłoś naruszenie 00

  Nie analizowałem (w pełni ustawy i skutków) ale twierdzę, że u nas w Polsce praw tworzy się "na kolanie" pokrętnie i niejasno. 2. Zbyt mało edukacji przedsiębiorców dot. zatrudnia os. niepełnospr. Skoro firmy powinny (by nie płacić) tego nie czynią ?! Mając możliwość uzyskiwania rekompensaty! Dziwne? Moim zdaniem brak dobrej edukacji przedsiębiorców. 3. !Dlaczego ZUS "serwuje" pełną składkę emeryt-rentową w przypadku prowadzenia działalności przez osobę niepełnosprawną. Przecież można by umożliwić niepełnosprawnym zatrudnienie (prowadzenie działalności w niepełnym wymiarze, np. 1/2 et. z zmniejszonymi opłatami. Takiej możliwości się nie stosuje. Sam jestem os. niepełnosprawną i... "przerabiałem owy temat". Korzystnego nic mi nie zaproponowano. Pełne zatrudnienie, mimo niesprawności, i... pełne opłaty. Osoby niepełnosprawne, z uwagi na niepełnosprawność, nie kombinowałyby z wymuszeniami opłat itd.itd. a... mielibyśmy (os. niepełnospr.) możliwość samozatrudnienia lub tp. "Drakońskie" ustawy i... zwykły bardak, powiedziałby ruski.

  Odpowiedz
 • Bambo(2015-03-29 16:07) Zgłoś naruszenie 00

  Komuś się zdawało że pracował w ZPCH-u .Na otwartym rynku nie ma pracy dla ON .Wymogi stawiane dla przedsiębiorcy do stworzenia miejsca pracy dla ON będą kosztowne i nieopłacalne.Chyba że mamy do czynienia z biurem .Tam łatwiej .Programy w PFRON -nie dla ON ,są tylko nie każdy ma możliwość skorzystać.Firmy nie chcą zajmować się ON , bo się nie opłaca.Problemem są np. ZPCH stworzone na bazie firm ochroniarskich .Gdzie zatrudniane i wykorzystywane są osoby niepełnosprawne, które tam dorabiają ze względu na marne renty lub emerytury.To jest fikcja firmy ochroniarskiej , a duży problem dla ZPCH ,które egzystują na rynku od dziesiątków lat. ZPCH ,które nic nie produkują ,wykonują tylko USŁUGI,.To jest złote jajo dla właścicieli.No ale to są spółki giełdowe , z dużym lobby

  Odpowiedz
 • Paweł Roztocki(2015-04-10 14:35) Zgłoś naruszenie 00

  Drodzy Państwo, przyglądam się firmom sprzątającym, ochroniarskim ponieważ to najwięksi dostawcy odpisów PFRON oraz wszelakim pomysłom na wyrównanie (zmniejszenie) przedmiotowych odpisów, które mają przynajmniej w oficjalnej wersji dla "publiki" zrównoważyć szanse i finansowo wspomóc budżet PFRON.

  Zapoznałem się z listem otwartym oraz komentarzami wraz z uzasadnieniem, i myślę że problem jest o wiele bardziej poważny i ma tzw. drugie dno.
  Od dłuższego czasu, staram się znaleźć odpowiedź dlaczego duże (bardzo duże) firmy "z odpisami" są wstanie wykonać tą samą usługę co mały przedsiębiorca za stawkę o 1 zł a może nawet 2 złote mniej, generując jednak przy tym spore zyski co w mniejszych podmiotach jest niemożliwe (czytaj: całkowicie nieopłacalne).
  Co o tym decyduje ? Skala przedsięwzięcia ? Koneksje ? Układy ?

  Swoje wnioski, przedstawię na przykładzie jednej z największych firm ochroniarskich z miasta W...

  Firma zatrudnia, pracownika ochrony - oczywiście osobę z orzeczeniem o niepełnosprawności II grupy, za kwotę 1760,00 zł brutto (najniższe krajowe wynagrodzenie)
  Całkowity koszt pracodawcy w takim przypadku, to w uśrednieniu 2100,00 zł, - minus! dofinansowanie które otrzymuje na tego pracownika które wynosi 1150,00 zł. Z tego wynika, że realny koszt tego pracownika dla pracodawcy po uwzględnieniu dofinansowania to około 1050,00 zł! Licząc dalej, każdy podmiot, mały czy duży musi dać temu pracownikowi dodatkowy urlop rehabilitacyjny (10dni) oraz uwzględnić że każdy z takich pracowników (schorowanych, obecnie nikt nie daje orzeczenia za piękne oczy) średnio w skali roku przebywa na zwolnieniu L4 około 2 tygodni - statystycznie, ponieważ jeden pracownik nie zachoruje wcale a drugi wykorzysta L4 do oporu. Wynika z tego, że pracownik w skali roku który powinien przepracować 2000 roboczogodzin, po odjęciu 36 dni urlopu (wypoczynkowy 26 dni oraz dodatkowy, rehabilitacyjny do II grupy: 10 dni = 288 godzin) no i "statystycznego" L4 około 80 godzin(chociaż to średnia statystyczna, można ją wyrzucić z równania, nie wiele wpłynie to na podsumowanie) - sumując przepracuje faktycznie około 1632 godzin w skali roku.

  Tak uzyskaliśmy roczną liczbę godzin.

  Sumując w/w koszty pracownika w skali roku uzyskamy kwotę 12.600,00 zł (1050,00 zł x 12 miesięcy) a dzieląc to dalej przez wyżej uzyskaną roczną ilość godzin (1632 godziny) uzyskamy średni koszt roboczogodziny tego pracownika 7,72 zł.
  Dodatkowe koszty - umundurowania, kadrowo-płacowe oraz nadzoru, każdy pracodawca, mały czy duży - ma inne my dla wyliczenia przyjmiemy minimum 0,35 zł do godziny. Daje nam to c.a 8,00 zł kosztów pracownika, co bardzo jasno i dosadnie pokazuje, że nie da się zrealizować usługi ochrony za mniej niż 8,00 zł przy umowie o pracę!
  Jeżeli dołożymy do tego symboliczną złotówkę uzyskując stawkę 9,00 zł netto zysk miesięczny z kontraktu, przy założeniu ochrony 1 pracownik całodobowo (744 godziny miesięcznie) zarobimy…..744 zł netto?!
  Przy czym należy podkreślić, że to wariant zamknięty na totalne minimum, przy najmniejszym potknięciu - zwolnienia, rotacja, większa ilość dni L4 obiekt jest nie rentowny
  A zatem, skąd jak i dlaczego? Duże firmy rozwijają się, pozyskują kolejne obiekty… Przy faktycznie obowiązujących stawkach 8,00 zł - 9,00 zł netto? Jak generują takie zyski przy jednoczesnej dynamice wzrostu ?
  Przecież duże firmy, korporacje to również bardzo duże koszty - koszt zarządzania, strategii, drogie auta służbowe prezesów oraz bardzo wysokie wynagrodzenia są wręcz nieproporcjonalne do zysków miesięcznych z kontraktów, które na podstawie powyższego wyliczenia powinny oscylować od….zera (przy 8,00 zł) do maksymalnie c.a 13% z kontraktu.
  Skąd więc przychody nieproporcjonalne do realnych wyliczeń ? Dlaczego spółki cieszą się dużymi przychodami ? Jak oni to robią ?
  Odpowiedź którą po bardzo szczegółowych analizach uzyskałem... okazała się tak banalnie prosta że sam nie mogłem w to uwierzyć !!!, jednocześnie znalazłem również odpowiedź dlaczego największym zależy, aby odpis został wyrównany…
  Logicznie rozumując, jeżeli korporacja (duża frma) zatrudnia bardzo dużą liczbę osób niepełnosprawnych, mając jednocześnie totalnie niskie stawki: to powinni mieć bardzo wysokie odpisy na PFRON.
  Wynika to z wzoru do wyliczeń odpisów: wysokość odpisów to stosunek wpływów z realizacji kontraktów do sumy wynagrodzeń osób niepełnosprawnych realizujących ten kontrakt)
  Jednak wcale tak nie jest, odpisy bardzo dużych firm w większości nie przekraczają 20% - 30% wartości usługi. Dlaczego ?!
  I tutaj docieramy do "podwójnego dna" i jednocześnie do odpowiedzi na postawione na wstępie pytanie, otóż! - duże firmy zatrudniają pracowników tłumacząc im iż, ich wynagrodzenie miesięczne to iloczyn stawki godzinowej (przykład 6,5 zł na rękę)... co jest prawie prawdą. Ale jak to mówią, prawie…robi dużą różnicę.
  Dla wspomnianego obiektu (1 strażnik całodobowo, 744 godziny miesięcznie) "duży" zatrudnia 4 pracowników niepełnosprawnych, którzy na pokrycie całodobowe obiektu muszą przepracować po 192 godziny, a rzeczowe 192 godziny x umówiona stawka 6,50 zł = da nam 1248,00 zł - tyle faktycznie zarobi pracownik, co będzie całkowicie zgodne z najniższym krajowym wynagrodzeniem.

  JEDNAK - średnia norma godzin na etat, to około 168 godzin! czyli pracownik faktycznie przepracował dla danego pracodawcy 24 godziny za które nie miał zapłacone !!!
  Dla małej firmy mało … Dla dużej ? Musimy pamiętać o tym że pracowników było 4 więc firma ochroniarska zarobiła z tego obiektu 96 godzin na czysto (dodatkowe EXTRA 864,00 zł od klienta które zostały w kasie!)
  Jeżeli duży pracodawca zatrudnia dla przykładu 1000 osób niepełnosprawnych (a pamiętajmy że "liderzy branży" zatrudniają po kilka tysięcy) i z każdego uzyskuje 24 darmowe (niezapłacone) godziny, a za każdą z tych "promocyjnych" godzin ma od klienta 9,00 zł to rachunek jest banalnie prosty! I daje całkowicie klarowną i przejrzystą odpowiedź na kluczowe pytanie o sukces tych firm:
  1. 1000 osób x 24 godziny x 9,00 zł = daje miesięczny EXTRA zysk w wysokości 216.000,00 zł (z pieniędzy niezapłaconych pracownikom)
  2. 1,00 zł faktycznego zysku z godzin pracownika (tych zapłaconych) - z wcześniejszych wyliczeń ( uśredniając 4 pracowników na obiekt to przy 1000 pracowników, mamy 250 obiektów razy 744 godzin daje nam kolejne 186.000,00 zł zysku.
  ZYSK MIESIĘCZNY RAZEM :
  402.000,00 zł miesięcznie (słownie: czterysta - dwa - tysiące - złotych)

  Powiecie, kary, zusy, przecież im się to nie opłaca!!! Czy na pewno ? Dla nich to tylko skala przedsięwzięcia i roczna analiza ryzyka, czytaj: zysków i strat.
  Małemu przedsiębiorcy się nie opłaca, bo jak go złapią to dostanie karę która przy 50 - 80 pracownikach totalnie go pogrąży i zakończy działalność.
  Ale duży pracodawca…..?
  Drodzy Państwo, duży pracodawca nawet jak go złapią i przyjdzie zapłacić mu karę raz w roku ( bo częściej zazwyczaj nie kontrolują) i dostanie 100.000,00 zł może nawet niech będzie 200.000,00 zł tysięcy kary, i niech ma wyjątkowego pecha bo kontrola i kara będzie 2 razy….to i tak w skali roku będzie to przedsięwzięcie bardzo opłacalne. 402.000,00 zł łącznego zysku, x 12 miesięcy = zysk roczny 4.824.000 zł - minus 2 kary niech będzie nawet łączne 500.000,00 zł - nadal pozostaje w puli 4.000.000,00 zł - słownie : cztery miliony złotych - zysku.

  I tu dochodzimy do kwestii PFRONU- dlatego też, duży pracodawca, nie może udzielać odpisu na wyższym poziomie! niż 30% - bo sumarycznie , jego pracownicy generują wyższy przychód (kosztem swoich nie zapłaconych godzin) niż u małego pracodawcy któremu działa legalnie i zgodnie z wzorem na PFRON , generuje niższy przychód i udziela wyższych odpisów na PFRON niż ten duży.
  I tu boli najbardziej... bo dużym firmom wciąż mało, trzeba ugryźć niedostępną część tortu, trzeba zlikwidować, utrudnić życie mniejszym przedsiębiorcom - wyrównamy PFRON, mali padną duży przejmie to czego wcześniej nie mógł, bo zarabiając "więcej" przegrywał niższym odpisem.


  Niestety, jeżeli mam rację a wszystko wskazuje na to, że tak jest ponieważ większość faktów (analizy, informacje od pracowników ochrony o stawkach i ilościach godzin, stawkach za ochronę) to ograniczenie odpisu do 30% nie tylko nic nie wniesie do PFRONU - skutecznie wyeliminuje również małych pracodawców i podniesie skale dotychczasowego procederu, "zarabiania" na gratisowych godzinach" pracowników najniższego szczebla.

  Odpowiedz
 • Michał(2015-06-24 10:13) Zgłoś naruszenie 00

  Od kilku lat prowadzę firmę z branży usługowej- porządkowej. O rozwoju mojej firmy- pozyskiwaniu nowych, większych kontraktów mogę tylko pomarzyć. Skuteczną barierą są właśnie ZPCHR-y. Niestety w dzisiejszych czasach liczy się tylko cena jakość nie ma większego znaczenia. Dlatego uważam że odpisy na PFRON dla takich zakładów są wbrew uczciwej konkurencji w żaden sposób nie pozwalają na rozwój mniejszych firm. Przykład:
  Składałem ofertę na utrzymanie czystości w zakładach drobiarskich- pomimo świetnych referencji dobrej i sprawdzonej kadry pracowniczej niestety przegrałem z Zpchr. Oferty cenowe były bardzo zbliżone ale...niestety nie mogłem zaproponować odpisu na poziomie 6tys. miesięcznie. Jeżeli chodzi o jakość wykonywanych usług przez Zpchr to nawet szkoda mi słów aby wypowiadać się na ten temat. Wystarczy poczytać opinię na forach internetowych. Mam jednak nadzieję że to się zmieni ponieważ nie chciałbym być w przyszłości kolejnym obywatelem na emigracji w innym kraju

  Odpowiedz
 • marcin(2016-08-30 04:07) Zgłoś naruszenie 00

  ta kasa ląduje u cfaniaków a nie u pracowników , przekręt

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane