Fundusze unijne
Od kwietnia ruszą konkursy na dotacje z programów zarządzanych przez marszałków. Do wydania mają 31,3 mld euro.
Komisja Europejska zatwierdziła już wszystkie unijne programy z nowej perspektywy finansowej. Ostatnie decyzje wydała dla regionalnych programów operacyjnych (RPO) dziewięciu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i podlaskiego.
W nowej perspektywie marszałkowie będą zarządzać niemal 40 proc. wszystkich środków przyznanych Polsce do 2020 r. Reszta będzie dystrybuowana za pośrednictwem programów krajowych.
– Oznacza to większą odpowiedzialność samorządów za realizację polityki rozwoju – podkreśla Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju.
Najwięcej środków na lata 2014–2020 (3,4 mld euro) otrzymał RPO dla woj. śląskiego. 2,8 mld euro trafi do Małopolski, a 2,4 mld euro – do woj. wielkopolskiego. Mazowsze, które w nowej perspektywie finansowej dołączyło do lepiej rozwiniętych regionów UE (ich PKB przekracza 75 proc. średniej unijnej), otrzyma przez to mniej pieniędzy niż inne duże województwa – tylko ok. 2 mld euro.
Nowością jest, że RPO będą zasilane środkami nie tylko Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) przeznaczonego na inwestycje, ale także Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) – na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Umożliwi to ściślejsze powiązanie projektów infrastrukturalnych i tzw. miękkich. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się jednoczesnie o dotacje np. na zakup maszyn i na przeszkolenie pracowników do ich obsługi.
W nowych programach nacisk będzie położony na wspieranie przedsiębiorczości, edukacji, zatrudnienia, infrastruktury, ochrony środowiska, energetyki oraz transportu. Każde województwo musiało wskazać swoje inteligentne specjalizacje, czyli dziedziny stanowiące jego potencjał rozwojowy. Marszałkowie najczęściej uznali za takie technologie informacyjno-komunikacyjne, a w dalszej kolejności także biogospodarkę i produkcji zdrowej żywności, niektórzy wskazywali też na tradycyjne gałęzie przemysłu, np. energetykę.
Pierwsze konkursy będą ogłoszone w drugim kwartale tego roku. Harmonogram naboru wniosków ujawniło na razie tylko woj. opolskie. Tam w pierwszej kolejności będą dostępne dotacje dla osób chcących otwierać działalność gospodarczą oraz dla firm działających w otoczeniu biznesu.
ikona lupy />