statystyki

Państwo utrzyma firmy na powierzchni

autor: Patryk Słowik12.12.2014, 07:24; Aktualizacja: 12.12.2014, 08:04
Kluczowa zmiana będzie dotyczyła małych i średnich przedsiębiorstw.

Kluczowa zmiana będzie dotyczyła małych i średnich przedsiębiorstw.źródło: ShutterStock

Szybsze zapewnienie małym i średnim firmom możliwości uzyskania pomocy publicznej spowoduje, że mniej z nich upadnie. Z tym założeniem Ministerstwo Skarbu przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Dokument z 8 grudnia powstał w następstwie wydanych niedawno przez Komisję Europejską wytycznych (2014/C 249).

Kluczowa zmiana będzie dotyczyła małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie, z uwagi na każdorazową potrzebę wydania decyzji przez KE, średni czas oczekiwania na przyznanie pomocy indywidualnej wynosi ok. 15 miesięcy. W praktyce wiele firm nie doczekuje decyzji, ogłaszając wcześniej upadłość.

Jak podkreśla resort, możliwość uzyskania pomocy bez długiego oczekiwania na decyzję spowoduje, że jej przyznanie nareszcie będzie celowe. Zmiana nie obejmie jednak przedstawicieli największego biznesu oraz kwot powyżej 10 mln euro. W tych przypadkach nadal będzie konieczna każdorazowa indywidualna notyfikacja.

O przyznanie pomocy będą mogli się ubiegać przedsiębiorcy w trudnej sytuacji, którzy prowadzą działalność gospodarczą przez co najmniej trzy lata (a ta działalność nie jest związana z sektorami finansowym, górnictwa i hutnictwa). Co to znaczy trudna sytuacja? Zgodnie z wytycznymi unijnymi chodzi o firmy, które bez interwencji państwa prawie na pewno będą skazane na zniknięcie z rynku w perspektywie krótko- lub średnioterminowej.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • u(2014-12-12 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    Ale chyba nie w anstwowych urzędach mają miejsce bo to przesada tak pomagac aby czerpali podwojne zyski Powinna byc zatwierdzona ustawa Firma w swoim miejscu rządzi w prywatnych posessjach budowlnka i inne A Panstwowe na swoim rozliczeniu nie zatrudniając Firm szukjąc wygod dla iebie a nie Firm

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane