Szybsze rozpoczynanie działalności gospodarczej jest możliwe dzięki wdrożeniu systemu informatycznego, integrującego rejestry prowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Finansów, Główny Urząd Statystyczny oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, poinformował resort sprawiedliwości.

Pozwala to nadać podmiotom wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego identyfikator podatkowy NIP oraz numer identyfikacyjny REGON (na podstawie danych przekazanych z KRS do Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników i rejestru GUS) automatycznie po dokonaniu wpisu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Jak podało w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości, identyfikatory będą także automatycznie zamieszczane w KRS bezpośrednio po ich nadaniu, bez konieczności wydawania orzeczenia przez sąd rejestrowy. W praktyce moment wpisu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego stanie się dniem, od którego będzie można rozpocząć działalność gospodarczą.

Nowi przedsiębiorcy mają zatem tylko obowiązek złożenia wniosku o wpis podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz przesłania tzw. danych uzupełniających, czyli informacji, które nie podlegają wpisowi do KRS, a są niezbędne dla Urzędu Skarbowego, Głównego Urzędu Statystycznego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Chodzi m.in. o: numer rachunku bankowego, dane kontaktowe, przewidywaną liczbę zatrudnianych, które albo mają charakter danych „wrażliwych”, albo nie są podmiotowi jeszcze znane w chwili rejestracji w KRS. Przedsiębiorca będzie je zamieszczał na jednym formularzu i składał w ciągu 21 dni od wpisu do KRS w urzędzie skarbowym, który przekaże je do GUS i ZUS.

Składanie danych uzupełniających w formie papierowej lub elektronicznej nie będzie wstrzymywało rozpoczęcia przez podmiot działalności, w tym działalności gospodarczej.

Według resortu sprawiedliwości przed tymi zmianami, które wprowadziła nowela ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym z 26 czerwca 2014 r., na rozpoczęcie działalności gospodarczej czekało się w Polsce 25 dni.