statystyki

Małe firmy ruszają z ekspansją

autor: Patrycja Otto30.06.2014, 07:37; Aktualizacja: 30.06.2014, 08:44
biznes, praca, rozmowa

34 proc. małych przedsiębiorstw wybiera się aż na rynki zagraniczne.źródło: ShutterStock

Zatrudniają mniej niż dziewięciu pracowników lub prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Ale nie wahają się wkraczać na nowe pola. Co piąta mała firma planuje w ciągu dwóch najbliższych lat rozszerzyć obszar działań. Gdy dodamy do nich te, które już są w trakcie ekspansji, otrzymamy 36 proc. mikrusów, które w 2016 r. będą działały na więcej niż jednym rynku – wynika z badania Fundacji Kronenberga.

– Zdecydowana większość decyduje się na ekspansję krajową, wejście do nowych regionów. Najbardziej popularne są woj. mazowieckie, śląskie i wielkopolskie. Nie tylko dlatego, że tu jest najwięcej klientów. Główną przyczyną są funkcjonujące tu większe przedsiębiorstwa, odbiorcy wyrobów i usług mikrofirm – tłumaczy Krzysztof Kaczmar, prezes tej fundacji.

34 proc. małych przedsiębiorstw wybiera się aż na rynki zagraniczne. Kierunkiem pierwszego wyboru są oczywiście Niemcy, dalej Francja, kraje Beneluksu, Hiszpania i Wielka Brytania.

– To efekt tego, że już prawie 10 proc. mikrofirm za cel strategiczny obrało sobie wzrost udziału rynkowego. Przybywa przedsiębiorców, którzy nie obawiają się podjąć ryzyka. Stawiają na aktywność na rynku – wyjaśnia Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. I dodaje, że gdy jeszcze 5–7 lat temu pytano studentów o to, kto planuje własną działalność, na stu rękę podnosiło ledwie kilku. Dziś sytuacja się odwróciła.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane