statystyki

Małe firmy ruszają z ekspansją

autor: Patrycja Otto30.06.2014, 07:37; Aktualizacja: 30.06.2014, 08:44
biznes, praca, rozmowa

34 proc. małych przedsiębiorstw wybiera się aż na rynki zagraniczne.źródło: ShutterStock

Zatrudniają mniej niż dziewięciu pracowników lub prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Ale nie wahają się wkraczać na nowe pola. Co piąta mała firma planuje w ciągu dwóch najbliższych lat rozszerzyć obszar działań. Gdy dodamy do nich te, które już są w trakcie ekspansji, otrzymamy 36 proc. mikrusów, które w 2016 r. będą działały na więcej niż jednym rynku – wynika z badania Fundacji Kronenberga.

– Zdecydowana większość decyduje się na ekspansję krajową, wejście do nowych regionów. Najbardziej popularne są woj. mazowieckie, śląskie i wielkopolskie. Nie tylko dlatego, że tu jest najwięcej klientów. Główną przyczyną są funkcjonujące tu większe przedsiębiorstwa, odbiorcy wyrobów i usług mikrofirm – tłumaczy Krzysztof Kaczmar, prezes tej fundacji.

34 proc. małych przedsiębiorstw wybiera się aż na rynki zagraniczne. Kierunkiem pierwszego wyboru są oczywiście Niemcy, dalej Francja, kraje Beneluksu, Hiszpania i Wielka Brytania.

– To efekt tego, że już prawie 10 proc. mikrofirm za cel strategiczny obrało sobie wzrost udziału rynkowego. Przybywa przedsiębiorców, którzy nie obawiają się podjąć ryzyka. Stawiają na aktywność na rynku – wyjaśnia Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. I dodaje, że gdy jeszcze 5–7 lat temu pytano studentów o to, kto planuje własną działalność, na stu rękę podnosiło ledwie kilku. Dziś sytuacja się odwróciła.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane