statystyki

Fundusze europejskie: 80 mld euro czeka na odważnych

autor: Beata Tomaszkiewicz08.07.2014, 10:51; Aktualizacja: 08.07.2014, 10:52
Zygmunt Krasiński, Fot. Przemek Blechman

Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego do Programu Ramowego Horyzont 2020źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Przemek Blechmanmat prasowe

- 10 proc. uczestników programów brukselskich dostaje 80 proc. budżetu. To rekiny – Niemcy, Brytyjczycy, Francuzi, Włosi i Hiszpanie. Wielkie kluby, do których musimy się dostać - uważa Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego do Programu Ramowego Horyzont 2020.

Wygrał pan konkurs i 1 lipca został dyrektorem Krajowego Punktu Kontaktowego do Programu Ramowego Horyzont 2020 (KPK). Czy przedstawienie nowej strategii rozwoju było jednym z elementów tego konkursu?

Było najważniejszym elementem. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu byłem przez kilka tygodni pełniącym obowiązki dyrektora KPK. Dlatego było mi łatwiej przygotować nową strategię i przekonać do niej nie tylko moją organizację, lecz także sieć KPK, którą tworzą: KPK i 11 regionalnych punktów kontaktowych.

Minister nauki, której podlegacie, nie ukrywała, że jest rozczarowana dotychczasową działalnością KPK. Podkreślała, że naukowcy, których mają wspierać punkty, w 7. Programie Ramowym pozyskali jedynie 1,1 proc. budżetu przypadającego na kraje UE. Jak zamierza pan poprawić te wskaźniki?

Zmieniamy model działania KPK i współpracy w ramach sieci KPK. Przez cały okres trwania H2020 chcemy szeroko docierać do nowych uczestników poprzez działania informacyjno-promocyjne o nowych konkursach, a jednocześnie koncentrujemy się na dotarciu do instytucji i wspomaganiu najlepszych polskich zespołów badawczych i przemysłowych, oferując działania mentoringowe, zindywidualizowane warsztaty i konsultacje.

Budujemy wspólną ofertę i standardy usług sieci KPK oraz system monitorowania i stałego podnoszenia jakości w oparciu o standaryzowane wskaźniki oraz ocenę klientów. Nasi eksperci mają sami docierać do klientów – naukowców i przedsiębiorców posiadających największy potencjał do pozyskiwania środków bezpośrednio z Brukseli. Stworzyliśmy krajowy portal dla Horyzontu 2020, programu, który zastąpił 7PR. Są na nim informacje dotyczące zakresu naszych usług, dostępnych ekspertów i ich kompetencji. Zamieszczamy na nim informacje o terminach konkursów i warunkach, jakie należy spełnić, by wystartować i mieć szansę na dotacje. A ponieważ naukowcy w większości konkursów o pieniądze z H2020 muszą się starać w konsorcjach złożonych przynajmniej z przedstawicieli trzech krajów, stworzyliśmy także bazę do kojarzenia partnerów. To tu badacze mogą zamieszczać ogłoszenia o poszukiwanych partnerach do projektów, również z sektora przedsiębiorstw.

Jak poszukujecie zespołów badawczych mających największy potencjał?

Od 15 lat wspieramy te podmioty. Wiemy, które się już starały o środki i ile razy im się udało, które były liderami konsorcjów, a także o takich, które składały wnioski, ale nie dostały dofinansowania. One także są cenne, bo są aktywne, może należy im pomóc we właściwym przygotowaniu dokumentów. Współpracujemy z resortem nauki, dzięki czemu znamy jednostki badawcze mające najwyższe oceny parametryczne, a także nagradzane przez ministerstwo. Minister nauki w maju ogłosiła także „Pakt dla Horyzontu 2020” i wysłała do podpisu do rektorów. Jesteśmy umówieni, że w szczególności do tych, którzy go parafują, wyślemy listy informujące, na jakie wsparcie ze strony KPK mogą liczyć.

Iloma ekspertami pan dysponuje i na czym będzie polegała ich nowa rola?


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane