statystyki

Fundusze europejskie: 80 mld euro czeka na odważnych

autor: Beata Tomaszkiewicz08.07.2014, 10:51; Aktualizacja: 08.07.2014, 10:52
Zygmunt Krasiński, Fot. Przemek Blechman

Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego do Programu Ramowego Horyzont 2020źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Przemek Blechmanmat prasowe

- 10 proc. uczestników programów brukselskich dostaje 80 proc. budżetu. To rekiny – Niemcy, Brytyjczycy, Francuzi, Włosi i Hiszpanie. Wielkie kluby, do których musimy się dostać - uważa Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego do Programu Ramowego Horyzont 2020.

Wygrał pan konkurs i 1 lipca został dyrektorem Krajowego Punktu Kontaktowego do Programu Ramowego Horyzont 2020 (KPK). Czy przedstawienie nowej strategii rozwoju było jednym z elementów tego konkursu?

Było najważniejszym elementem. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu byłem przez kilka tygodni pełniącym obowiązki dyrektora KPK. Dlatego było mi łatwiej przygotować nową strategię i przekonać do niej nie tylko moją organizację, lecz także sieć KPK, którą tworzą: KPK i 11 regionalnych punktów kontaktowych.

Minister nauki, której podlegacie, nie ukrywała, że jest rozczarowana dotychczasową działalnością KPK. Podkreślała, że naukowcy, których mają wspierać punkty, w 7. Programie Ramowym pozyskali jedynie 1,1 proc. budżetu przypadającego na kraje UE. Jak zamierza pan poprawić te wskaźniki?

Zmieniamy model działania KPK i współpracy w ramach sieci KPK. Przez cały okres trwania H2020 chcemy szeroko docierać do nowych uczestników poprzez działania informacyjno-promocyjne o nowych konkursach, a jednocześnie koncentrujemy się na dotarciu do instytucji i wspomaganiu najlepszych polskich zespołów badawczych i przemysłowych, oferując działania mentoringowe, zindywidualizowane warsztaty i konsultacje.

Budujemy wspólną ofertę i standardy usług sieci KPK oraz system monitorowania i stałego podnoszenia jakości w oparciu o standaryzowane wskaźniki oraz ocenę klientów. Nasi eksperci mają sami docierać do klientów – naukowców i przedsiębiorców posiadających największy potencjał do pozyskiwania środków bezpośrednio z Brukseli. Stworzyliśmy krajowy portal dla Horyzontu 2020, programu, który zastąpił 7PR. Są na nim informacje dotyczące zakresu naszych usług, dostępnych ekspertów i ich kompetencji. Zamieszczamy na nim informacje o terminach konkursów i warunkach, jakie należy spełnić, by wystartować i mieć szansę na dotacje. A ponieważ naukowcy w większości konkursów o pieniądze z H2020 muszą się starać w konsorcjach złożonych przynajmniej z przedstawicieli trzech krajów, stworzyliśmy także bazę do kojarzenia partnerów. To tu badacze mogą zamieszczać ogłoszenia o poszukiwanych partnerach do projektów, również z sektora przedsiębiorstw.

Jak poszukujecie zespołów badawczych mających największy potencjał?

Od 15 lat wspieramy te podmioty. Wiemy, które się już starały o środki i ile razy im się udało, które były liderami konsorcjów, a także o takich, które składały wnioski, ale nie dostały dofinansowania. One także są cenne, bo są aktywne, może należy im pomóc we właściwym przygotowaniu dokumentów. Współpracujemy z resortem nauki, dzięki czemu znamy jednostki badawcze mające najwyższe oceny parametryczne, a także nagradzane przez ministerstwo. Minister nauki w maju ogłosiła także „Pakt dla Horyzontu 2020” i wysłała do podpisu do rektorów. Jesteśmy umówieni, że w szczególności do tych, którzy go parafują, wyślemy listy informujące, na jakie wsparcie ze strony KPK mogą liczyć.

Iloma ekspertami pan dysponuje i na czym będzie polegała ich nowa rola?


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane