Nadgorliwość urzędnika to nękanie przedsiębiorcy

autor: Patryk Słowik22.11.2018, 08:30; Aktualizacja: 22.11.2018, 08:31
Adam Abramowicz uważa, że w Bartoszycach doszło do skandalu.

Adam Abramowicz uważa, że w Bartoszycach doszło do skandalu.źródło: ShutterStock

– Złożyłem wniosek o ukaranie naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach. Niedopuszczalne zachowanie urzędnika uderza w Konstytucję biznesu – powiedział wczoraj Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

To kolejny rozdział „sagi żarówkowej”. W skrócie, chodzi o prowokację pracowników skarbówki przeprowadzoną w jednym z warsztatów samochodowych. Przyszli oni do mechanika po godzinach pracy zakładu, prosząc o naprawę świateł. Ten zamontował w wozie własną żarówkę i pobrał 10 zł za towar i fatygę. Wtedy okazało się, że to prowokacja. Właściciel warsztatu został ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Sprawą zajmował się nawet sąd. Doszedł do wniosku, że pracownicy skarbówki nie przekroczyli swych uprawnień, ale zarazem odstąpiono od ukarania mężczyzny.

Adam Abramowicz uważa, że w Bartoszycach doszło do skandalu. Zdaniem rzecznika niedopuszczalna jest praktyka, w której państwowi urzędnicy podpuszczają przedsiębiorców, by tylko znaleźć powód do nałożenia sankcji. A odwoływanie się od korzystnego dla mężczyzny wyroku sądu przez naczelnika urzędu skarbowego nosiło znamiona nękania. Bo nawet jeśli doszło do naruszenia prawa, to aparat państwowy musi postępować proporcjonalnie do przewinienia. A bez wątpienia ciąganie obywatela po sądach z powodu wymiany żarówki w zamian za 10 zł proporcjonalne nie jest.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Tadeusz(2018-11-23 18:17) Zgłoś naruszenie 00

    Zakupiłem cały artykuł. Niestety pomimo otrzymania linku nie widzę więcej niż przed zakupem. Komentarz może być jeden Zastanów się czy warto cokolwiek kupować

    Odpowiedz
  • lopez(2018-11-22 09:03) Zgłoś naruszenie 90

    Prowokacje skarbówki są jak najbardziej OKI. Inaczej się nie ograniczy szarej strefy. Problem polega na skali prowokacji, Niech prowokują grube ryby, które oszukują Państwo na miliony złotych, a nie kombinują jak dokopać człowiekowi, który faktycznie okazał zwykłą serdeczność. 10 złotych za materiał i robociznę, po godzinach pracy, to naprawdę symboliczne wynagrodzenie. Wzbogacił się, że ho ho.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane