statystyki

Nadgorliwość urzędnika to nękanie przedsiębiorcy

autor: Patryk Słowik22.11.2018, 08:30; Aktualizacja: 22.11.2018, 08:31
Adam Abramowicz uważa, że w Bartoszycach doszło do skandalu.

Adam Abramowicz uważa, że w Bartoszycach doszło do skandalu.źródło: ShutterStock

– Złożyłem wniosek o ukaranie naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach. Niedopuszczalne zachowanie urzędnika uderza w Konstytucję biznesu – powiedział wczoraj Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

To kolejny rozdział „sagi żarówkowej”. W skrócie, chodzi o prowokację pracowników skarbówki przeprowadzoną w jednym z warsztatów samochodowych. Przyszli oni do mechanika po godzinach pracy zakładu, prosząc o naprawę świateł. Ten zamontował w wozie własną żarówkę i pobrał 10 zł za towar i fatygę. Wtedy okazało się, że to prowokacja. Właściciel warsztatu został ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Sprawą zajmował się nawet sąd. Doszedł do wniosku, że pracownicy skarbówki nie przekroczyli swych uprawnień, ale zarazem odstąpiono od ukarania mężczyzny.

Adam Abramowicz uważa, że w Bartoszycach doszło do skandalu. Zdaniem rzecznika niedopuszczalna jest praktyka, w której państwowi urzędnicy podpuszczają przedsiębiorców, by tylko znaleźć powód do nałożenia sankcji. A odwoływanie się od korzystnego dla mężczyzny wyroku sądu przez naczelnika urzędu skarbowego nosiło znamiona nękania. Bo nawet jeśli doszło do naruszenia prawa, to aparat państwowy musi postępować proporcjonalnie do przewinienia. A bez wątpienia ciąganie obywatela po sądach z powodu wymiany żarówki w zamian za 10 zł proporcjonalne nie jest.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • lopez(2018-11-22 09:03) Zgłoś naruszenie 90

    Prowokacje skarbówki są jak najbardziej OKI. Inaczej się nie ograniczy szarej strefy. Problem polega na skali prowokacji, Niech prowokują grube ryby, które oszukują Państwo na miliony złotych, a nie kombinują jak dokopać człowiekowi, który faktycznie okazał zwykłą serdeczność. 10 złotych za materiał i robociznę, po godzinach pracy, to naprawdę symboliczne wynagrodzenie. Wzbogacił się, że ho ho.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tadeusz(2018-11-23 18:17) Zgłoś naruszenie 00

    Zakupiłem cały artykuł. Niestety pomimo otrzymania linku nie widzę więcej niż przed zakupem. Komentarz może być jeden Zastanów się czy warto cokolwiek kupować

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane