statystyki

Zmiany w odpowiedzialności spółek. Nawet mały biznes będzie się musiał sformalizować

autor: Emilia Świętochowska25.07.2018, 07:33; Aktualizacja: 25.07.2018, 08:35
Sankcje przewidziane dla podmiotów zbiorowych „winnych” przestępstw to kolejna kwestia, która wzbudza wątpliwości

Sankcje przewidziane dla podmiotów zbiorowych „winnych” przestępstw to kolejna kwestia, która wzbudza wątpliwościźródło: ShutterStock

Dobiegają końca konsultacje w sprawie projektu nowej ustawy o odpowiedzialności karnej spółek i innych podmiotów zbiorowych. Wynika z nich, że nie tylko przedsiębiorcy są niezadowoleni z przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zastrzeżenia mają także inne resorty, w których kompetencjach leżą kwestie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dotyczy to zwłaszcza resortu przedsiębiorczości, który, choć chwali kierunek inicjatywy, to ostrzega, że w proponowanym kształcie mogłaby spowodować niewspółmierne koszty dla biznesu, zwłaszcza tego mniejszego.

Jedna z głównych wątpliwości wiąże się z otwarciem możliwości pociągnięcia spółki do odpowiedzialności za przestępstwo będące pokłosiem złego systemu organizacji czy wadliwego nadzoru. Innymi słowy firma stanie przed perspektywą sowitej kary finansowej nie tylko na skutek nielegalnych działań (lub zaniechań) swoich menedżerów, lecz także wtedy, gdy okaże się, że nie wprowadziła odpowiednich procedur compliance, np. nie ustanowiła zasad postępowania na wypadek wystąpienia nieprawidłowości. Co więcej, spółka nie uniknie surowych konsekwencji za przestępstwo swojego kooperanta, jeśli wyjdzie na jaw, że nie prześwietlała należycie kontrahentów i zapobiegawczo nie minimalizowała ryzyka nadużyć z ich strony.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane