statystyki

Teraz przedawnienie roszczeń deliktowych liczymy nieco inaczej

autor: Michał Koralewski29.08.2017, 09:02; Aktualizacja: 29.08.2017, 11:43
Kluczem do ustalenia początku biegu terminu przedawnienia jest więc odpowiedź na pytanie, czym jest należyta staranność

Kluczem do ustalenia początku biegu terminu przedawnienia jest więc odpowiedź na pytanie, czym jest należyta starannośćźródło: ShutterStock

Kilka lat temu w naszym zakładzie przebywała delegacja pracowników potencjalnego kontrahenta. Podczas oprowadzania po hali produkcyjnej jeden z członków delegacji zaczął bez naszego zezwolenia przeglądać system kontrolujący pracę maszyn i wprowadził w nim – jak twierdzi przypadkowo – zmiany. Na skutek tego maszyna uległa awarii. Ponieważ nie używaliśmy jej często, zorientowaliśmy się dopiero po kilku tygodniach. Ustalenie odpowiedzialnego członka delegacji również zajęło sporo czasu. Niestety, ani on, ani jego pracodawca nie poczuwali się do odpowiedzialności, a prowadzone z nimi rozmowy nie przyniosły rezultatu. Ku naszemu zaskoczeniu kilka dni temu otrzymaliśmy pismo od niedoszłego kontrahenta, że wszelkie ewentualne roszczenia związane z kosztami usunięcia awarii uległy przedawnieniu wobec braku należytej staranności po stronie naszej firmy w ustaleniu podstaw odpowiedzialności, o czym ma świadczyć nowa treść art. 442 1 par. 1 kodeksu cywilnego. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie tej kwestii.

Przywołany w pytaniu przepis kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) reguluje termin i sposób liczenia okresu przedawnienia roszczeń za szkody wyrządzone pozaumownie (czyny niedozwolone). Do niedawna zakładał, że roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o niej i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Z tym że nie może być dłuższy niż 10 lat od dnia, w którym doszło do zdarzenia.

Jednak z dniem 27 czerwca 2017 r. uległo zmianie pierwsze zdanie cytowanego paragrafu. Obecnie trzyletni termin przedawnienia rozpoczyna się nie tylko od dnia powzięcia informacji o szkodzie i osobie za nią odpowiedzialnej, lecz także od dnia, w którym poszkodowany, przy zachowaniu należytej staranności, mógł się dowiedzieć o tych elementach (szkoda, osoba odpowiedzialna). Zatem gdyby mógł je poznać wcześniej, to pierwszy moment, w którym to było możliwe – przy zachowaniu należytej staranności – stanowić będzie o początku biegu terminu przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody.

Jak rozumieć należytą staranność


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane