Nadawcy płacą miliony, a wciąż niewielu widzów ma szansę oglądać ich produkcje.
Emitel, operator ósmego multipleksu telewizji naziemnej, ogłosił, że w zasięgu sygnału jest 95 proc. mieszkańców kraju. To tyle, ile wymagał regulator rynku. – Co nie znaczy, że 95 proc. Polaków ma dostęp do programów – mówi Bogusław Kisielewski, prezes spółki Kino Polska TV, większościowego udziałowca kanału Zoom TV, jednego z czterech nadających na MUX 8. Faktyczny zasięg to niecałe 40 proc.
Bez odbioru
Uruchamiany w ub.r. multipleks był dla Kino Polska TV szansą powiększenia naziemnego zasięgu – nadawca ma udziały w telewizji Stopklatka (MUX 1), emituje kilka kanałów satelitarnych, w tym Kino Polska i FilmBox. W podobnej sytuacji była Agora, drugi udziałowiec Stopklatki – wstawiła na MUX 8 kanał Metro. Do pierwszej ligi dzięki MUX 8 miała szansę zbliżyć się Grupa ZPR, mająca trzy naziemne stacje na MUX 1. Debiutantem była w tym gronie Wirtualna Polska, z nadziejami na rozszerzenie działalności o telewizję.
ikona lupy />
Co oglądamy najchętniej w telewizji / Dziennik Gazeta Prawna
Zasada działania multipleksu – pakietu kanałów emitowanych cyfrowo z nadajników naziemnych – jest prosta: telewizja wysyła sygnał, a widzowie go odbierają. Ale w przypadku MUX 8 nie funkcjonuje to tak, jak nadawcy by chcieli. – Formalnie wszystko gra: Emitel zapewnił odpowiednie pokrycie, ale odbiór jest fatalny – stwierdza Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nadawcy mają badania Nielsen Audience Mediaresearch, z których wynika, że w czerwcu efektywny zasięg MUX 8 wyniósł 39 proc. Jest najsłabszym z dotąd uruchomionych multipleksów, a oglądanie go często wymaga dostrojenia anteny lub kupna nowej. – Kto będzie ustawiał antenę dla czterech kanałów? – pyta Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy ZPR. Jeśli efektywny zasięg MUX 8 będzie rósł w takim tempie, na koniec roku wyniesie 45 proc.
– Operator obiecywał, że ponad połowa Polaków nie będzie musiała przestawiać anten – podkreśla Benbenek. A Barbara Bilińska, dyrektor programowa telewizji WP, dodaje, że MUX 8 nie zapewnia takiego startu, jaki mieli nadawcy na wcześniej uruchomionych multipleksach.
Muszą dokładać
Rocznie każdy nadawca płaci Emitelowi ok. 6 mln zł, do tego dochodzą koszty koncesji (ponad 1 mln zł). Na to trzeba zarobić z reklam – przychody zależą od wielkości widowni, która zależy także od zasięgu. W styczniu udział stacji z MUX 8 w widowni w grupie komercyjnej, ważnej dla rozliczeń za reklamy, wyniósł łącznie 0,6 proc. Teraz nie przekracza 1 proc. – Żebyśmy nie musieli dokładać, potrzebujemy 0,5–0,6 proc. – mówi Kisielewski. Takie wyniki stacja notuje już w krótszych okresach. – Nie stawiam więc krzyżyka na tej inwestycji – zapewnia prezes Kino Polska TV. Także WP nie składa broni. – Przewaga, jaką daje nadawanie naziemne, zostanie wykorzystana, ale zajmie to więcej czasu niż w przypadku MUX 1 – stwierdza Bilińska.
Wyrzucić TVP
Nawet Emitel nie może zaliczyć MUX 8 do udanych biznesów. Prawie połowa multipleksu jest pusta i nie zarabia – trzy z siedmiu miejsc KRRiT przyznała Telewizji Polskiej. A ta do nadawania się nie kwapi. – Zamierzamy umieścić nasze kanały na MUX 8, ale obecnie taka inwestycja nie ma szansy zwrotu – mówi Maciej Stanecki, członek zarządu TVP. Nadawcy komercyjni chcieliby, żeby TVP weszła do gry, bo to zachęci odbiorców do kupienia anten. – W obecnej sytuacji finansowej nadawanie na MUX 8 tylko po to, żeby więcej ludzi dowiedziało się o jego istnieniu i przestroiło anteny, to donkiszoteria, na którą nie możemy sobie pozwolić – rozwiewa te nadzieje Stanecki.
Emitel zabiega, żeby Urząd Komunikacji Elektronicznej albo zmusił TVP do startu, albo wyrzucił ją z MUX 8. W pierwszej sprawie UKE odmówił i Emitel odwołał się do sądu. W drugiej czeka na odpowiedź.
– Spodziewamy się, że regulator wyda decyzję wskazującą na jeden ze scenariuszy, w oparciu o który MUX 8 zostanie możliwie szybko uzupełniony – stwierdza Waldemar Sromek, rzecznik Emitelu. Jak informuje rzecznik UKE Martin Stysiak, kwestia zmiany rezerwacji może się rozstrzygnąć we wrześniu. Wymaga uzgodnień z przewodniczącym KRRiT, a ten nie jest zwolennikiem zastępowania TVP innymi nadawcami. – Spory prawne, do jakich zapewne by wtedy doszło, zablokują MUX 8 na lata – uzasadnia Kołodziejski.