W pierwszym półroczu cennikowe wydatki na reklamę w dziennikach zmniejszyły się o prawie 13 proc. Od stycznia do czerwca br. reklamodawcy cennikowo wydali 653,3 mln zł na kampanie w dziennikach – to kwota bez autopromocji i przed uwzględnieniem indywidualnie negocjowanych rabatów.ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
To 13 proc. mniej niż w pierwszym półroczu ub.r. Z danych Kantar Media wynika ponadto, że największe wpływy z tego tytułu – 147,8 mln zł – miała „Gazeta Wyborcza” (Agora), która jednak zanotowała spadek o 14 proc. Po kilkadziesiąt milionów złotych ze sprzedaży reklam uzyskały: „Fakt” (Ringier Axel Springer Polska), „Rzeczpospolita” (Gremi Media) i „Super Express” (Grupa ZPR Media), także notując spadki, odpowiednio o 5 proc., 20 proc. i 18,5 proc. Jedynym tytułem w pierwszej piątce, którego wpływy z reklam wzrosły – o 11 proc., do 28,3 mln zł – jest „Dziennik Gazeta Prawna” (Infor Biznes). W pierwszej dziesiątce wzrosły też wpływy dwóch dzienników Polska Press, zajmujących siódme i dziesiąte miejsce: „Głosu Wielkopolskiego” i „Dziennika Polskiego”, odpowiednio o 7 proc. i 20 proc.
– Spadku wpływów reklamowych gazet można się było spodziewać, biorąc pod uwagę spadki sprzedaży w tej branży – komentuje Maciej Niepsuj z domu mediowego Lowe Media. – Na dane cennikowe trzeba jednak patrzeć ostrożnie, ponieważ biura reklamy oferują znaczne rabaty – przestrzega.
Ogólnie wartość analizowanego przez Kantar Media rynku reklamy – badanie nie obejmuje reklamy internetowej – wyniosła w pierwszym półroczu 15,6 mld zł i była o niespełna 2 proc. wyższa niż rok wcześniej. Oprócz gazet spadek – o 1 proc. – zanotowała też telewizja. Wydatki na reklamę w tym medium wyniosły 7,9 mld zł. Telewizja skonsumowała ponad połowę tortu reklamowego, z czego najwięcej – prawie 2 mld zł – przypadło Polsatowi.
– Cenniki telewizyjne rzeczywiście spadły w porównaniu z poprzednim rokiem – mówi Maciej Niepsuj. Mniejsze wpływy tego medium mogą też być skutkiem zmieniającego się układu sił na rynku: kanały tematyczne konsekwentnie przejmują widzów od największych telewizji. – A pamiętajmy, że reklamy w kanałach tematycznych są tańsze niż na dużych antenach – zaznacza Niepsuj.
Drugim medium pod względem wielkości wpływów było radio, gdzie reklamodawcy zostawili 3,1 mld zł – o 3,5 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2016 r. Spośród rozgłośni radiowych największe wpływy z reklam – 922,8 mln zł – miał RMF FM. Trochę mniejszy wzrost niż radio zanotowały magazyny prasowe, z łącznymi wpływami 2 mld zł. Liderem tego segmentu był „Twój Styl” wydawnictwa Bauer – 136 mln zł. Wydatki na reklamę kinową wzrosły o jedną czwartą – do 1,1 mld zł, a na reklamę na nośnikach zewnętrznych – o 8 proc., do 866,3 mln zł.
– Według naszych wstępnych szacunków w ujęciu całorocznym gazety zanotują dwucyfrowy spadek, magazyny jednocyfrowy, straci też radio – wylicza Maciej Niepsuj z Lowe Media. – Efekt 500+ zwiększa wprawdzie konsumpcję, ale nie powoduje wzrostu wydatków na reklamę. Zwłaszcza reklamodawcy kierujący swoje produkty do szerokich grup klientów, np. branża spożywcza, nie czują potrzeby zwiększania budżetów marketingowych, ponieważ beneficjenci 500+ i tak zwiększają zakupy – podsumowuje.