Ustawa frankowa: Korzystne przewalutowanie dla nielicznych

autor: Tomasz Jóźwik16.08.2016, 07:30; Aktualizacja: 16.08.2016, 10:02
frank szwajcarski - monety

Dodatkowe obciążenia dla banków z tytułu kredytów walutowych wprowadziła już pod koniec zeszłego roku KNF, ale na razie nie zachęciło to instytucji finansowych do porozumienia się z klientami.źródło: ShutterStock

Banki oczekują, że ustawa rozwiązująca problem kredytów walutowych zamknie kredytobiorcom drogę do dochodzenia roszczeń przed sądami.

W minionym tygodniu Komitet Stabilności Finansowej, w którego skład wchodzą prezesi NBP, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, minister finansów oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, powołał grupę roboczą ds. ryzyka kredytów walutowych. Powstanie grupy to realizacja koncepcji zawartych w kolejnym projekcie ustawy, która rozwiązać ma problem kredytów w walutach obcych, przedstawionym na początku sierpnia przez Kancelarię Prezydenta. Zgodnie z projektem kredytobiorcy otrzymać mają zwrot części spreadów i jednocześnie porozumieć się z bankami w sprawie przewalutowania swoich zobowiązań na złote, na kompromisowych warunkach.

Grupa – znajdą się w niej przedstawiciele czterech instytucji reprezentowanych w KSF – ma wyznaczyć ścieżkę i tempo, w jakim zwiększane będą wymogi kapitałowe wobec banków, żeby w ten sposób nakłonić instytucje finansowe do podjęcia negocjacji z klientami.

Dodatkowe obciążenia dla banków z tytułu kredytów walutowych wprowadziła już pod koniec zeszłego roku KNF, ale na razie nie zachęciło to instytucji finansowych do porozumienia się z klientami.

– Działania KNF były spóźnione i mało stanowcze – ocenia Sławomir Horbaczewski, prawnik i ekonomista, członek zespołu ekspertów przy Kancelarii Prezydenta, który opracowywał projekt ustawy.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • tak sądzę(2016-08-16 14:37) Zgłoś naruszenie 64

    trzeba przestać płacić kredyty w CHF masowo - wtedy dopiero banki będą chciały się dogadać. kurs CHF spadnie do 2.0 za 15-20 lat, kiedy zostaną spłacone kredyty denominowane czyli forex

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane