Zamrożenie cen energii zostało przedłużone do końca czerwca 2024 roku. Aktualnie dla większości gospodarstw domowych limit tańszego prądu wynosi 1500 kilowatogodzin, jednak w kilku przypadkach możliwe jest zwiększenie tego limitu. Kto i do kiedy może się o to starać?

Uzyskanie wyższego limitu tańszego prądu jest możliwe, jednak nie dla wszystkich. Dotyczy to tylko osób niepełnosprawnych, posiadaczy Karty Dużej Rodziny, rolników, osób budujących domy oraz osób, które posiadają ogród działkowy (ROD).

Tani prąd. Kto musi złożyć oświadczenie?

W przypadku osób należących do wspomnianych grup, które nie złożyły wcześniej stosownego oświadczenia, sytuacja wygląda następująco - aby móc korzystać z wyższego limitu tańszego prądu, konieczne jest złożenie do końca marca 2024 roku oświadczenia o zamrożeniu cen prądu. Zgodnie z wyjaśnieniem udostępnionym przez Infor.pl, w tym okresie dokumenty muszą złożyć:

  • osoby z niepełnosprawnością, które otrzymały orzeczenie o niepełnosprawności w 2024 roku - limit wynosi 1800 kWh,
  • osoby, które uzyskały Kartę Dużej Rodziny w 2024 roku (np. z powodu narodzin trzeciego dziecka) - limit wynosi 2000 kWh,
  • rolnicy od 2024 roku - limit wynosi 2000 kWh,
  • osoby budujące domy od 2024 roku - limit wynosi 1500 kWh.

Warto zauważyć, że osoby korzystające z tańszego prądu do limitu 1500 kWh nie są zobowiązane do składania żadnych oświadczeń.

Limity tańszego prądu. Kto nie musi składać oświadczeń?

Zgodnie z informacją udostępnioną przez serwis Infor.pl, osoby, które skorzystały z podwyższonych limitów zamrożenia cen prądu w 2023 roku, nie są zobowiązane do składania ponownych oświadczeń w tej sprawie. Dotyczy to tylko wyżej wspomnianych grup, czyli osób niepełnosprawnych, posiadaczy Karty Dużej Rodziny, rolników, osób budujących domy oraz posiadaczy ogródków działkowych (ROD).

Co należy zrobić, by skorzystać z wyższych limitów tańszego prądu?

Aby skorzystać z wyższych limitów tańszego prądu, konieczne jest złożenie oświadczenia wraz z załącznikami do odpowiedniej spółki energetycznej. Wymagane dokumenty obejmują:

  • dla osób z niepełnosprawnością – orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • dla rolników lub osób prowadzących działalność specjalną produkcji rolnej – kopia decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za rok 2022;
  • dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – kopia tej karty.

Oświadczenia są dostępne na stronach internetowych spółek energetycznych i można je złożyć zarówno online, jak i w biurach obsługi klienta.

Składanie oświadczeń do 31 marca

Klienci mogą uzyskać wszystkie niezbędne informacje na stronach internetowych swoich dostawców energii elektrycznej. W większości przypadków formalności można załatwić przez skorzystanie z elektronicznego podpisu kwalifikowanego, umożliwiając przesłanie oświadczenia przez internet. Wciąż istnieje również możliwość pobrania oświadczenia, wydrukowania go, własnoręcznego podpisania i odesłania na wskazany adres znajdujący się na fakturze dostarczonej przez dostawcę energii elektrycznej.

Oświadczenie należy złożyć do 31 marca 2024 roku. Uprawni to do skorzystania ze zwiększonych limitów obowiązujących w I półroczu 2024 roku.