statystyki

Frankowicze zabiją gospodarkę? Banki zapłacą za przewalutowanie kredytów nawet 100 mld zł

autor: Łukasz Wilkowicz16.03.2016, 07:43; Aktualizacja: 16.03.2016, 08:51
frank szwajcarski

Według KNF najbardziej prawdopodobny wariant całej operacji kosztowałby banki niemal 67 mld zł.źródło: ShutterStock

KNF: Koszty przewalutowania kredytów ponieśliby deponenci, instytucje finansowe i budżet państwa.

„Skutki finansowe projektowanej ustawy mogą nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy” – tak urząd Komisji Nadzoru Finansowego podsumował szacunki dotyczące kosztów propozycji dotyczącej przewalutowania kredytów mieszkaniowych, jaką dwa miesiące temu zgłosiła Kancelaria Prezydenta.

Według KNF najbardziej prawdopodobny wariant całej operacji kosztowałby banki niemal 67 mld zł. To jednak przy założeniu, że udałoby się ją przeprowadzić przy kursie takim, jaki obowiązywał w końcu 2015 r. (ok. 4 zł za franka). Zdaniem nadzoru przewalutowanie portfela o wartości grubo przekraczającej 100 mld zł doprowadziłoby do spadku kursu złotego. Dlatego pod uwagę wzięto też drugi wariant – że frank kosztowałby ok. 5 zł. W takim razie koszty przewalutowania mogą nieco przekroczyć 100 mld zł. Te wyliczenia uwzględniają 15 mld zł, które banki miałyby oddać z tytułu spreadów walutowych, umorzenie części kredytów, związany z tym spadek przychodów, a także inne koszty – np. związane ze spadkiem cen przejętych nieruchomości.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

  • James(2016-03-16 08:47) Zgłoś naruszenie 2916

    Czyli mam rozumieć, że 700 tys. kredytobiorców odpowiada za stabilność banków w Polsce? A jakie byłyby "straty" banków przy kursie dajmy na to 2,50 zł?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • 007KAL(2016-03-16 09:29) Zgłoś naruszenie 2515

    Jak banki złamały prawo, to niech III RP pomoże wyegzekwować słuszne racje Frankowiczom w sądzie. Jak jednak był to "dil" dwóch stron, które "grały w pokera" to trudno, aby reszta obywateli III RP zapłaciła przegranym odszkodowanie.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Chudy byk(2016-03-16 10:15) Zgłoś naruszenie 2112

    Aby mieć całkowity przegląd sytuacji,to KNF powinien policzyć teraz ile przez okres 25-30 lat zainteresowane banki zarobią na udzielonych kredytach.

    Odpowiedz
  • precz z naciągaczami(2016-03-17 09:33) Zgłoś naruszenie 166

    Frankowicze" mogli już dawno temu przewalutować swoje kredyty, jak tylko frank minimalnie poszedł w górę i nieliczni tak zrobili. Większość zaś nadal chciała zarabiać, bo przecież tych, którzy spłacali swoje mieszkania w PLN uważali za durniów. Niestety, z czasem to już oni, a nie "złotówkowicze " mieli większe raty, bo zachłanność nieraz przeszkadza myśleć racjonalnie. Teraz żądają pomocy, tyle że , większość tych nieruchomości, to są domy i duże apartamenty na Wilanowie, czasem jedna osoba ma ich kilka. Więc kto im ma dać pieniądze, czy te rodziny, mieszkające w blokach na 60m, czy może "złotówkowicze", które wg. nich są nierozgarnięci, bo przez wiele lat płacili większe raty. Każdy powinien sam odpowiadać za swoje zobowiązania, mało to rodzin wylądowało na bruku i nikt za nich nie spłacał długów, więc skąd u frankowiczów takie przekonanie, że za nich muszą zapłacić inni

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • misiek(2016-03-16 12:35) Zgłoś naruszenie 1610

    to ciekawe, oznacza ze ten koszt 100mld jezeli nie jest kosztem banków, to jest stratą Frankowiczów. Utrzymują w ten sposób system bankowy

    Odpowiedz
  • Felix(2016-03-16 12:58) Zgłoś naruszenie 135

    A jakie będą straty gdy np. kurs franka osiągnie 5 - 6 PLN i "zarżnie" frankowiczów i banki pospołu?

    Odpowiedz
  • precz z naciągaczami(2016-03-17 09:36) Zgłoś naruszenie 136

    Frankowicze" mogli już dawno temu przewalutować swoje kredyty, jak tylko frank minimalnie poszedł w górę i nieliczni tak zrobili. Większość zaś nadal chciała zarabiać, bo przecież tych, którzy spłacali swoje mieszkania w PLN uważali za durniów. Niestety, z czasem to już oni, a nie "złotówkowicze " mieli większe raty, bo zachłanność nieraz przeszkadza myśleć racjonalnie. Teraz żądają pomocy, tyle że , większość tych nieruchomości, to są domy i duże apartamenty na Wilanowie, czasem jedna osoba ma ich kilka. Więc kto im ma dać pieniądze, czy te rodziny, mieszkające w blokach na 60m, czy może "złotówkowicze", które wg. nich są nierozgarnięci, bo przez wiele lat płacili większe raty. Każdy powinien sam odpowiadać za swoje zobowiązania, mało to rodzin wylądowało na bruku i nikt za nich nie spłacał długów, więc skąd u frankowiczów takie przekonanie, że za nich muszą zapłacić inni???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • janek(2016-03-16 11:35) Zgłoś naruszenie 129

    wystarczy że przedmiot kredytowanie będzie jedynym jego zabezpieczeniem i sami banksterzy pomogą frankowiczom !!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • P41(2016-03-16 14:47) Zgłoś naruszenie 129

    Jak nazywają się urzędnicy, którzy to napisali ??? Rozumiem, że są to pretendenci do stanowisk u banksterskich panów ..

    Odpowiedz
  • czy bogacze nie muszą spłacać?(2016-03-17 13:03) Zgłoś naruszenie 112

    No tak, biedak z bloczyska mieszkający z rodziną na 50m2 ma dołożyć do domu czy apartamentu Frankowicza z tarasami 200m2, taka to ma być sprawiedliwość? A co z tymi, którzy kupowali po kilka mieszkań na wynajem? Też mamy do nich dokładać? Przecież zarobili kupę kasy przez te niemal 10 lat. Jeszcze kilka lat temu się chwalili jak to dobrze powychodzili na tych kredytach i wyśmiewali złotówkowiczów.

    Odpowiedz
  • prawoi(2016-03-17 21:30) Zgłoś naruszenie 102

    a co ztymi co maja kredyty w zlotowkach ,euro,dolarach co z nimi sa gorsi od frankowiczow?

    Odpowiedz
  • dziwny problem frankowiczów(2016-03-17 14:33) Zgłoś naruszenie 102

    Mieliście frankowicze podwójne zyski przez prawie 10 lat, raz że frank był tani, to zarabialiście na tym, dwa że te mieszkania "frankowe" najczęściej były kupowane pod wynajem jako lokata kapitału. Same się spłacały, więc starczy już tego biadolenia, jeszcze dwa lata wstecz płaciliście mniej niż złotówkowicze. Dlaczego za wasze nieudolne gierki walutowe ma płacić Kowalski z szarego bloku? Miasteczko Wilanów, Powsin wszystko za franki, więc należy sprzedać te luksusy i kupić sobie małe mieszkanko na Pradze, a nie nękać uczciwych ludzi ażeby dokładali do waszych przekrętów walutowych.

    Odpowiedz
  • sceptyk(2016-03-16 12:34) Zgłoś naruszenie 910

    Według KNF najbardziej prawdopodobny wariant całej operacji kosztowałby banki niemal 67 mld zł. To jednak przy założeniu, że udałoby się ją przeprowadzić przy kursie takim, jaki obowiązywał w końcu 2015 r. (ok. 4 zł za franka) To cytat z opinii KNF. O jakich stratach mowa gdy bierze się pod uwagę nie kurs "sprawiedliwy," ale wyższy nawet od aktualnego ( dzisiaj 3,92). Jakiś paranoik to wyliczył i rzesza innych paranoików powtarza. To straszenie społeczeństwa przez banksterów. Państwo prawa powinno uczynić to, co do niego należy. Mam nadzieję, że rząd umie liczyć i nie ufa wydymanym obliczeniom oszukańczego lobby bankowego.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • alina(2016-03-16 13:07) Zgłoś naruszenie 812

    Knieczność likwidacji KNF i prokurator az utrudnianie podania wiarygodnych i rzetelnych danych. Jakubiak i reszta za kraty i zwrot wynagrodzeń pobranych z budżetu. Dość urzędasów bez ODPOWIEDZIALNOŚCI.

    Odpowiedz
  • Jdrk Lu(2016-03-17 08:06) Zgłoś naruszenie 811

    napiszcie może ile setek miliardów już wydoiły przy tej i innych okazjach z polskich klientów i ile wytransferowały za granicę ? rozumiem, ze milionowe pensje prezesów są lekko zagrożone w związku z przewalutowaniem ?

    Odpowiedz
  • L-70(2016-03-16 21:15) Zgłoś naruszenie 79

    wziąłem 50000 zł [ we frankach ] w 2005 roku czyli spłacam już 11 lat i mam do spłacenia jeszcze około 50000 zł [ po obecnym kursie franka ] czyli co jeszcze nic nie spłaciłem??? To gdzie są te moje pieniądze które spłacałem przez jedenaście lat ???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • T1000(2016-03-16 17:39) Zgłoś naruszenie 67

    Jak KNF zapowiedziała, że wystąpi do banków z ankietami, to już było wiadomo że będzie robienie z ludzi idiotów.

    Odpowiedz
  • sa(2016-03-17 10:35) Zgłoś naruszenie 68

    Banki nie przedłożyły dokładnego scenariusza wszystkich kosztów spłaty rat , przewidywanych przez okres 25-30 lat biorąc pod uwagę kursy walut w tym czasie. Tym samym nie poinformowali ile klient jakie koszty obsługi i raty klient będzie miał spłacać , a banki powinny dochować należytej staranności. Solidnie przygotować klienta jako fachowcy , dane o spłatach rat na te lata , wziętego kredytu i dopiąć te ustalenia o spłacie rat do umowy . Jeżeli nie byli w stanie tego podać ,nie uczynili tego, to jest ich winna (nie powinni zawierać ,przygotowywać takich umów bo to fuszerka) , gdyż umowa nie przewiduje klarownych kosztów w dniu zawarcia umowy , rat do spłaty np. na 30 lat. Ponadto klienci nie wzięli franków (jest to fikcja ,że wzięli tą walutę) , a tylko złote ,to całe rozliczenie powinno być w pln tj. ok.2,5 zł/frank. Złapanie klientów RP w matnie przygotowaną przez franki i cwaniaków giełdowych ,doradców saksów i innych ,sugeruje metodę złapania klienta na blew niskich spłat(często specjalnie wciskanych klientom info media- to nie działo się bez wiedzy wielkich decydentów korporacji) , aby później go porządnie ostrzyć. Nie na darmo siedzi opłacanych przez nich przy UE ok.10 tys."lobbistów" (info france press). Rząd nasz powinien to widzieć o tych manewrach i chronić przed cwaniakami (pompujących zyski na Bermudy, Kajmany, Cypr, Luksemburg za 1-2 % podatku) naszych często biednych ludzi !!!!!

    Odpowiedz
  • T1000(2016-03-17 10:07) Zgłoś naruszenie 48

    Totalne bzdury wypisujesz, trollu banksterski.

    Odpowiedz
  • nie-frankowicz(2016-03-18 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    To nie frankowicze zabiją gospodarkę tylko banksterzy. I nie zabiją, tylko głośno wrzeszczą, mając nadzieję, że naiwni dadzą im się dalej nabijać w butelkę.

    Odpowiedz