Prezydent Andrzej Duda będzie hojny dla frankowiczów. Po zwycięstwie PiS zostanie przeprowadzony audyt kredytów frankowych

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki14.09.2015, 07:43; Aktualizacja: 14.09.2015, 08:51
frank szwajcarski - monety

Choć prace nad ustawą zgłoszoną przez posłów PO można by szybko zakończyć (Senat odesłał ją do Sejmu z poprawkami, które przywracają jej pierwotny kształt, w tym co do kosztów przewalutowania, mających po połowie obciążyć banki i klientów), zapewne wyląduje ona w koszu.źródło: ShutterStock

Przewalutowanie kredytów po kursie z dnia ich zaciągnięcia. I wyłącznie na koszt banków – taki projekt wpłynie do nowego Sejmu. Po zwycięstwie PiS zostanie przeprowadzony też audyt kredytów frankowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (56)

  • koniecEldorada(2015-09-14 15:29) Zgłoś naruszenie 10

    Po odwalutowaniu należy bardzo bankom patrzeć na ręće i zwłaszcza Państwo powinno bardziej kontrolować WIBOR, Złodzieja ciezko jest oduczyć kraść...ale damy radę nieuczciwym bankom podziekujemy i zbojkotujemy, a nasze zaufanie bedzie wartoscią która docenia uczciwe banki i na tym uczciwie zarobia...nieuczciwę czeka plajta w Polsce...koniec Eldorada

    Odpowiedz
  • AntyliCHFa(2015-09-15 13:46) Zgłoś naruszenie 10

    Wszystkim, którzy nie maja kredytu we frankach po raz kolejny tłumaczę.

    Frankowicze nie domagają się niczego od Państwa ani od kogokolwiek innego poza bankami.
    Żaden frankowy kredyt nie był wypłacony we frankach. Podkreślam to - bo nie wielu ludzi to wie i nie wielu rozumie.
    Banki nie posiadały franków w momencie gdy udzielały takich kredytów. Wszystkie te kredyty były udzielane w złotówkach.
    Natomiast zachłanność banków polega na tym, że księgowymi zapisami przeliczały kwoty kredytów po kursie franka (ten proces nazywamy denominacją lub waloryzacją) i po podpisaniu kredytu przez zwabionego niższymi ratami obywatela - mogły już się cieszyć gigantycznymi dochodami.
    Skąd gigantyczne dochody?
    Bankowcy nie są głupcami - jako eksperci finansowi - wiedzieli że kurs franka w kolejnych latach będzie wzrastał. Przecież nie udzielali by kredytów gdyby przewidywania mówiły o spadku kursu CHF. Żaden bankowiec nie zaryzykował by takiej straty!
    Obecnie - zdecydowana większość - o ile nie wszyscy frankowicze - mimo regularnych, comiesięcznych spłat - mają do spłacenia WIĘCEJ niż pożyczyli 8 lat temu.
    To jest ta pułapka i gigantyczne zyski bankowców.
    Nikt z nas nie musi być ekspertem motoryzacyjnym żeby kupić samochód i nie musimy być ekspertami finansowymi żeby wziąć kredyt.
    Tutaj Państwo powinno tak regulować rynek aby nie były możliwe takie nadużycia.
    Jeżeli teraz Państwo stosowną ustawą poprawi to czego wcześniej nie dopatrzyło - to będzie to jedynie "gest" sprawiedliwości.
    Nie będą tu pokrzywdzeni ani złotówkowicze ani ktokolwiek inny.

    Natomiast banki - ZWYCZAJNIE ZAROBIĄ TROCHĘ MNIEJ - ale nadal zarobią!

    Cały wrzask bankowców jest właśnie o to, że nie doczekają się tych lichwiarskich, gigantycznych, popartych jedynie bezwzględną zachłannością kwot.

    Myślę, że jeśli nawet projekt PiS-u nie wszedłby w życie to za jakiś czas w procesach sądowych bankowcy stracą znacznie więcej niż tylko te lichwiarskie "zyski".

    Odpowiedz
  • Franciszek(2015-09-16 13:17) Zgłoś naruszenie 10

    10 lat temu brałem kredyt we frankach, nie miałem nigdy opóźnienia w spłacie a dziś mam prawie DWA RAZY TYLE CO BRAŁEM!!! Gdybym sprzedał mieszkanie zostałoby mi jeszcze około 80 tys zł do spłacenia.
    Żydzi z banków dobrze wiedzieli że akcja kredytowo - popytowa na franku spowoduje jego wzrost.
    Zarobili już na mnie fortunę, dość okradania, ta sytuacja dotyczy około 700 tyś rodzin w Polsce, to nie są żarty!!!

    Odpowiedz
  • Spadaj-Franku(2015-09-14 20:03) Zgłoś naruszenie 10

    Frankowyłudzacze to przede wszystkim banki, Ogarnijcie trochę całość. Kto najwięcej na tym zyskał ? banki. Ile razy zarobili na 1 produkcie? Cztery. Biedne banki mogą stracić. Nie kłóćmy sie, bo to rzadki widok, że bank coś stracił.

    Odpowiedz
  • AntyliCHFa(2015-09-16 14:34) Zgłoś naruszenie 10

    Do niektórych postronnych ludzi żadne argumenty nie docierają i tak już pozostanie.

    Zwrócę już tylko uwagę na dwa aspekty.

    A) Zdecydowana większość banków udzielających kredyty w CHF to banki mające centralę poza Polską.

    Postronni martwią się więc o to, że ZAGRANICZNE BANKI nie zarobią TAK DUŻO jak sobie wymyśliły.
    Wcześniej już wyjaśniłem że owe banki I TAK ZAROBIĄ i to wcale nie mniej niż przy kredytach złotówkowych.
    Argumenty że i tak "my wszyscy" za to zapłacimy - są nie na miejscu.
    Dlaczego bowiem stawać w obronie zagranicznych, bezwzględnych bankowców? Sady w wielu krajach już dowiodły, że nie były to zwyczajne kredyty hipoteczne.
    Dlaczego nie ma jeszcze jednoznacznego wyroku w Polsce? Myślę, że to tylko kwestia czasu. Kolejne sprawy już niedługo pojawią się na wokandach sądowych.
    Niektóre zapisy - już zresztą są uznane za bezprawne - ale banki to IGNORUJĄ!!!

    Postronni pewnie znów powiedzą że - w takim razie trzeba było czytać umowy i nie podpisywać jeśli się coś nie podobało. A ja ponownie powiem, że nie trzeba być ekspertem motoryzacyjnym żeby kupić samochód i tak samo powinno być z kredytami. Banki to BYŁY instytucje zaufania publicznego. Teraz już nie są.
    Państwo Polskie powinno skutecznie wpływać na kształt rynku finansowego aby nie było takich problemów. Niestety ówczesna KNF wydawała jedynie rekomendacje, które nie miały mocy wiążącej.
    Ale to wszystko można mówić dopiero dziś - kiedy już wszyscy jesteśmy mądrzejsi.

    B) Widzę też, że w postronnych siedzi jakaś osobista zadra. Jakiś pajac pewnie śmiał się z nich, że brali kredyty złotówkowe mimo, że raty w CHF były znacznie niższe.

    Cóż - z dzisiejszym doświadczeniem - łatwo mówić, że ówczesna zachowawczość będzie popłacała. Ale podkreślam - można tak mówić z perspektywy dnia dzisiejszego. A to żadna mądrość.

    Oczywistym jest, że śmianie się z innych nie jest przyzwoite. Niestety Polacy już tak mają. Nie trzeba się tym przejmować. Może lepiej zmienić krąg znajomych jeśli są zbyt dokuczliwi?

    Ale teraz przyszedł czas kiedy żółć wypływa z tych, z których ówcześnie się jacyś "nie przyzwoici ludzie" naśmiewali.
    Obecnie jest czas ich rewanżu. I dlatego mamy takich postronnych jak na tym forum...

    Ja z nikogo się nie naśmiewałem. Wśród moich znajomych nikt mi niczego nie wypominał i na nikim rewanżu brać nie muszę.

    Życzę dystansu do rzeczywistości.

    Odpowiedz
  • Kato(2015-09-14 20:35) Zgłoś naruszenie 10

    Sądy juz uznały wiele zapisów umów za nielegalne. Banki mają to w d... No to teraz przyszła na nich kolej by przestrzegać Polskiego prawa!

    Odpowiedz
  • Krzysiek(2015-09-14 20:33) Zgłoś naruszenie 10

    Złodzieje z banków nabili ludzi w instrumenty pochodne a teraz będę musieli oddać co ukradli krzyk krzyk banksterow łapać złodzieja.

    Odpowiedz
  • rozsądny(2015-09-14 21:52) Zgłoś naruszenie 00

    Podobno bierze się kredyt w tej walucie, w której się zarabia. Skoro aż tyle osób zarabiało we frankach, to powinni się cieszyć ze wzrostu kursu!

    Odpowiedz
  • kredytobiorca(2015-09-15 14:53) Zgłoś naruszenie 00

    Postronny , a ty w czyim imieniu piszesz, banki ci za to płacą?

    Odpowiedz
  • albo albo(2015-09-14 17:55) Zgłoś naruszenie 00

    Od emerytury do franka,jak długo jeszcze będziecie zmyślać?miesiąc temu najważniejsze były dwa tematy:ustawa emerytalna i kwota wolna od podatku gdzie sie podziała?My nie zapominamy,jeszcze sklerozy nie mamy choc kończymy 65 lat.doczekamy sie czy nie?Pójdziemy na wybory czy nie?to zależy od was polityków,nie łapcie dziesięć srok za ogon bo żadnej nie złapiecie,kontynuujcie to co nam obiecaliście jeszcze w tej kadencji.

    Odpowiedz
  • Krzysiek(2015-09-14 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    Banki nic nie stracą tylko mniej zarobią... Kasa zostanie w Polskiej gospodarce i dobrze. Brawo

    Odpowiedz
  • konieczchf.pl(2015-09-16 15:11) Zgłoś naruszenie 00

    Jest jedno bardzo skuteczne rozwiązanie. Uchwalenie ustawy upoważniającej stosownego ministra do opublikowania listy umów z wykazem zastosowanych w nich klauzul niedozwolonych skutkujących ich unieważnieniem. Pozostaje oczywiście problem (banków) nieważności znacznej części umów kredytowych oraz zwrotem przez bank bezpodstawnie pobranych sum pieniężnych. Ale tutaj wyłączną drogą powinna być droga sądowa.

    Odpowiedz
  • kaja(2015-09-14 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    Sprawiedliwie było by aby frankowicze zapłacili tyle ile biorący kredyty w złotówkach. Wedle PiS koszty ma ponieść całe społeczeństwo. Wiadomo, że banki koszty przeleją na obywateli.

    Odpowiedz
  • wojtek(2015-09-14 21:39) Zgłoś naruszenie 00

    Motyla Noga, ludzie, czy kiedyś zaczniecie myśleć?
    Duda już załatwił wam pińcet na dziecko, wcześniejsze emerytury - nie widzicie jak załatwił?
    Czym się podniecacie, kolejną obiecanką bez pokrycia, niczego żeście się nie nauczyli?
    Dajcie kreskę na PiS i znajdziecie swoje franki tam gdzie stoi te 3 miliony mieszkań.

    Odpowiedz
  • sip(2015-09-14 21:51) Zgłoś naruszenie 00

    Ratowanie dupska frankowiczom kosztem całego społeczeństwa - ot taka "sprawiedliwość" ...i do tego jeszcze "prawo" - PiS w pełnej krasie.

    Odpowiedz
  • Franek(2015-09-14 22:51) Zgłoś naruszenie 00

    Ta partia, ktora pomoze frankowiczom bedzie u wladzy. Frankowicze i ich rodziny to ponad 2 mln ludzi. Ja mam kredyt z rodzicami, czyli jest nas trojka, a do tego mam 4 braci, ktorzy maja zony i niektorzy juz dorosle dzieci. Lacznie co najmniej 15 osob zaglosuje na PIS, bo wszyscy widza, jak udupiona zostala cala nasza rodzina jednym kredytem frankowym. Wszyscy tez nie mamy zaufania do bankow i ten caly kredyt jest dla nas jak przyspieszony kurs przekretow bankowych.

    Odpowiedz
  • rozsądny(2015-09-14 21:55) Zgłoś naruszenie 00

    A i czy studentom wynajmującym mieszkania od biorących kredyty we frankach też zwrócą pieniądze za wyższe czynsze?

    Odpowiedz
  • Wyrorca(2015-09-14 22:38) Zgłoś naruszenie 00

    90% komentarzy "złotówkowiczów" jest pisana przez bankierów. Myślę, że do złotówkowiczów już dotarło, że frankowicze nie chcą niczego od państwa, ani społeczeństwa. Chcą po prostu być potraktowani jak złotówkowicze, bo w takiej walucie kreryty im wypłacono. Nie zapłacą też mniej od złotówkowiczów, a banki i tak zarobią tylko trochę mniej. I to ten spadek orgromnegy zysku banków do mniejszego ale dalej zysku robija się cała dyskusja.

    Odpowiedz
  • coffee boy(2015-09-15 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    hehe Po audycie okaże się że nic się nie da zrobić . Ani z Frankowiczami ani z 6latkami ani ze wcześniejszą emeryturą . Nie tam ze obstawiam na PO oni tez nic nie zrobią .

    Odpowiedz
  • Postronny a Ty to Kto...(2015-09-15 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    Adwokat Bankowej Lichwy...kupującej za 2zł i sprzedającej za 4 zł...

    Czego Ty zazdrościsz Frankowiczom do jasnej Anielki?
    Widzę że byś bronił każdego Oszusta - przecież to co oferowały Banki to zmodyfikowana metoda na Wnuczka..

    Bo Łatwo dawały Kredyt we Frankach...by Te TANIE franki za grosze skupić.!!!...i DROGO sprzedać.!!!
    Czy Ty tego nie widzisz. No może Frankowicze są mało rozgarnięci ale Adwokaci Banków też...

    Odpowiedz