UOKiK: Poszkodowany w wypadku nie jest konsumentem

autor: Michał Culepa11.09.2015, 07:18; Aktualizacja: 11.09.2015, 07:52
Wypadek samochodowy

Źródłem sprawy była decyzja prezesa UOKiK, który stwierdził, że towarzystwo ubezpieczeniowe U. w sposób niezgodny z prawem ogranicza zakres odpowiedzialności z tytułu umowy obowiązkowego OCźródło: ShutterStock

Konsumentem w stosunkach ubezpieczeniowych jest ubezpieczony, a nie poszkodowany. W konsekwencji postanowienia umów ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych dotyczące świadczeń dla poszkodowanych są poza zasięgiem zainteresowania Urzędy Ochrony Konkurencji i Konsumentów – uchwalił Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy była decyzja prezesa UOKiK, który stwierdził, że towarzystwo ubezpieczeniowe U. w sposób niezgodny z prawem ogranicza zakres odpowiedzialności z tytułu umowy obowiązkowego OC w stosunku do poszkodowanych w wypadkach drogowych, realizujących swoje roszczenia w ramach odpowiedzialności gwarancyjnej ubezpieczyciela.

Towarzystwo U. miało stosować zakazane praktyki, takie jak: nieuznawanie samej utraty możliwości korzystania z pojazdu za szkodę majątkową, uzależnianie wypłaty odszkodowania za najem samochodu zastępczego od wykazania szczególnych okoliczności uzasadniających niezbędność takiego wynajmu, pomijanie przy ustalaniu kwoty refundacji kosztu wynajmu okresu oczekiwania na części zamienne przez warsztat samochodowy. UOKiK nie poprzestał na stwierdzeniu istnienia klauzul niedozwolonych i nałożył na towarzystwo ubezpieczeniowe – na podstawie art. 106 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. z 2007 r. nr 50, poz. 331 – dalej: u.o.k.k.) – prawie 1,1 mln zł kary.

SOKiK zmienił tę decyzję, ale tylko w zakresie kary pieniężnej, którą uchylił. Potwierdził za to stosowanie przez towarzystwo U. niedozwolonych klauzul w ubezpieczeniach OC.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ola(2015-09-11 13:48) Zgłoś naruszenie 01

    Moje po stłuczce już do niczego się nie nadaje dlatego zastanawiam się nad czymś z salonu. Z tego co widzę w rankingach getin bank prowadzi więc muszę sie zorientować jakie dadzą mi warunki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane