Mało chętnych na kredyty mieszkaniowe. Dlaczego Polacy boją się zadłużać?

autor: Małgorzata Kwiatkowska14.07.2015, 07:45; Aktualizacja: 14.07.2015, 10:01
Wynajęcie mieszkania w Warszawie przynosi większy zysk niż lokata czy obligacje

Wynajęcie mieszkania w Warszawie przynosi większy zysk niż lokata czy obligacjeźródło: ShutterStock

Decyzjom o zadłużaniu nie sprzyjają zawirowania polityczne i gospodarcze w kraju i Europie. O 6,7 proc. spadł w czerwcu BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe obliczany przez Biuro Informacji Kredytowej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • czyszczenie-BIKu(2017-09-26 16:14) Zgłoś naruszenie 00

    Masz problem z negatywną historią kredytową i w banku spotykasz się z odmową udzielenia kredytu? Warto samemu podjąć działania w kierunku poprawy swojej zdolności kredytowej. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek u wierzyciela, który wprowadził zapisy do BIKu. Można do tego wykorzystać generator wniosków na czyszczeniebiku.pl, który znacznie ułatwi to zadanie.

    Odpowiedz
  • Janek(2015-07-15 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    Tak, Polacy nie chcą się zadłużać przez zawirowania w Grecji :D. Skąd Ci analitycy się biorą?

    Odpowiedz
  • BUL(2015-07-15 00:24) Zgłoś naruszenie 00

    Kończy się amerykański film kredytowy, zarobki na miskę ryżu na umowach śmieciowych to każdy rozsądny nie będzie się pakował na 30 lat niewolnictwa i niepewnego jutra, ssaki mają to do siebie że adoptują się do zmieniającego się środowiska, które stworzono przez ostatnie 25 lat sukcesów BULA

    Odpowiedz
  • emerytka(2015-07-14 16:30) Zgłoś naruszenie 10

    DOŚWIADCZONY masz rację . Ja żyje ponad 60 lat bez kredytów i tego samego uczę swoje dorosłe już dzieci. W moim życiu finansowo bywało różnie, ale kiedy były lepsze lata nadwyżkę starałam się odkładać i cały czas żyć na jednym poziomie. Przyszedł czas ,że dzieci kończyły szkołę średnią mąż zachorował i musiał przejść na rentę, a dzieci marzyły o studiach . Wtedy okazało się ,że nie ma dramatu, bo jest trochę odłożonej kasy po, którą co miesiąc możemy sięgać . Po studiach mimo dobrej pracy i zarobków ponad 5 lat mieszkały jeszcze z nami ( jak pan pisze na kupie) , ale mieliśmy umowę ,że dają nam na życie określona kwotę i resztę oszczędzają. Dzisiaj mają już swoje rodziny chwilowo mieszkają ( córka z mężem u babci , a syn u teściowej) i widoki na kupno .mieszkania bez kredytu.

    Odpowiedz
  • doświadczony(2015-07-14 15:23) Zgłoś naruszenie 00

    To nie są kredyty to jest lichwa, która prawnie jest zabroniona w naszym kraju.
    I co się w tym temacie dzieje, a no nic. Pojawiają się właśnie takie durne artykuły namawiające obywateli do założenia sobie własnymi rękami chomąta na szyję, które będą dźwigać przez lata bez gwarancji spłaty zadłużenia, bez gwarancji pracy i bez gwarancji ochrony prawnej ze strony państwa, któremu musze płacić kolejny haracz bez względu na to czy mam na to środki czy nie.
    Państwo stało się dla przeciętnego obywatela wrogiem, a przyjacielem dla przestępców ( tyle nie wyjaśnionych afer ).
    Dawniej król lub cesarz kiedy mu jakiś urzędnik podpadł jednym cieciem rozwiązywał problem, a dziś sądy, grupy interesów mają coś do powiedzenia, tylko sprawiedliwości nie widać.
    Pocieszam się tym, że przychodzi w końcu czas rewolucji, która zmiata wszystko, a czas jak widać przyspiesza i wydarzenia również. Nierówność dominuje wszędzie i to zmusi ludzi do desperacji, a litości nie będzie.
    I tu pytanie, czy nie warto panowie bogacze podzielić się swoim majątkiem by zachować choćby 10%, czy lepiej stracić wszystko? Współczesna historia pokazuje coraz więcej przykładów. Mieli wszystko, Saddam, Mubarak, Kadafi itp. a dziś leżą w ziemi i nic im nie jest już potrzebne.
    Dziwi mnie głupota tych ludzi, niby wielu z nich było po światowej sławie uczelniach gdzie nie nauczyli ich tak prostej wiedzy.
    A kredytów nie brać, żyć tak jak dawniej na kupie, cieszyć się sobą, skromnie ale na własnym, a banki będą dla ludzi nie odwrotnie.
    Tego życzę Wam ja!!!
    Bez samochodu żyć można, bez nart w Dolomitach również, ale bez chleba i wolności Nie!!!
    Amen

    Odpowiedz
  • nie rozumiem(2015-07-14 13:50) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego Polacy nie słuchają Marka Wielgo Bartosza Turka, z zwłaszcza doktora Grząbki? Dlaczego w Warszawie ceny mieszkań wraz z 2012 rokiem nie osiągnęły cen z Madrytu? Przecież było Euro!?

    Odpowiedz
  • Andrzej Gmsaxz(2015-07-14 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    łobuzy z banków (banksterzy) są winni słusznym obawom potencjalnych dłuzników. Banki same powinny wspierać inicjatywy prawne czyniące je normalnymi podmiotami gospodarczymi a nie instytucjami bezprawia i łajdackiego postepowania z klientem. W chwili obecnej, odradzam komukolwiek jakikolwiek kredyt. Dopóki istnieje BTE (a jeszcze istnieje), dopóki istnieje dowolność w kształtowaniu tekstu umów i nacinanie klienta klauzulami abuzywnymi, dopóty nie polecam nikomu żadnego kredytu

    Odpowiedz
  • hm(2015-07-14 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    bo kredyt za drogi, wszedzie jest max 0,5%, a tu k...a trzy razy więcej

    Odpowiedz
  • sa(2015-07-14 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Nie brak środków lecz pobieranie kredytów jest obciążone ryzykiem (bierze ok.10% za kredyt a przy lokacie płaci 2% eldorado,żyć nie umierać !) ) ,że bank nie zniszczy jak bywało np. dał cztery raty a piątej nie dał pod byle pozorem , zniszczył firmę nakazem natychmiastowego zwrotu kredytu licytacją (info media) . Firmę zlicytował sprzedał za grosze (np.jakiemuś kolesiowi ?) co często nawet długu nie pokrywało,dłużnikowi wisi dalej część długu !!! . Tu jest "pies pogrzebany "czy PIS tego nie wie?. Tu są zatory obrotu finansowego !

    Odpowiedz
  • Wróci K(nur)ól Jewropy Donald, zbuduje wyspe i raj(2015-07-14 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Wróci Król (Knór) Jewropy niejaki Donald Tusk I razem z Kopa(rką)czką zbuduja "nowa" czerwoną wyspę wzorem Grecji.
    I będzie nowy raj,a ludzie bez jaj ! Ogoloceni z wszystkiego ,wynarodowione unijne tulacze psy o nazwie "europejczyki? !

    Odpowiedz
  • sa(2015-07-14 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Z kredytami mieszk. może być jak z kredytami dla firm.
    n/w. kom.
    Nie brak środków lecz pobieranie kredytów jest obciążone ryzykiem (bierze ok.10% za kredyt a przy lokacie płaci 2% eldorado,żyć nie umierać !) ) ,że bank nie zniszczy jak bywało np. dał cztery raty a piątej nie dał pod byle pozorem , zniszczył firmę nakazem natychmiastowego zwrotu kredytu licytacją (info media) . Firmę zlicytował sprzedał za grosze (np.jakiemuś kolesiowi ?) co często nawet długu nie pokrywało,dłużnikowi wisi dalej część długu !!! . Tu jest "pies pogrzebany "czy PIS tego nie wie?. Tu są zatory obrotu finansowego !

    Odpowiedz
  • zenek(2015-07-14 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Nie dlaczego boją a dlaczego powinni się zadłużać-bo taka moda,by zawiesić sobie powróz na 30 lat

    Odpowiedz
  • POlak(2015-07-14 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie widzą, że w razie problemów nie mogą liczyć na pomoc państwa (patrz. frankowicze)
    A kto da gwarancje złotówkowiczom że WIBOR za kilka lat nie będzie wynosił 20 % i wtedy złotówkowicze będą mieli do oddania kilka razy więcej niż wzięli ?

    Odpowiedz
  • niekoles(2015-07-14 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    a dziwne ? przeciez to nie tylko kredyty mieszkaniowe nie sa w kregu zainteresowania Polakow !
    zakladanie spraw sadowych wcelu obrony wlasnych cywilnych spraw tez nie sa w kregu Polakow!

    popatrzyc nalezy i wine przypisac systemowi dyktatorskiemu jaki panuje w razie gdy ktos uczepi sie obywatela ! najlepiej nic nie miec, nic nie zalatwiac zyc i nic nie chciec do nieczego tez sie nie mieszac! bo i w sadzie mozesz z pokrzywdzonego w tym kraju zostac obciazonym za winy ktorych wogole nie zrobiles wlacznie z oplaceniem spraw ktorych nie zakladales i nie miales nic wspolnego z nimi!

    rzeczywistosc POLSKA przeraza - jesli nawet nieruchomosci komunalne kradna hochsztaplerzy i nic im sie nie dzieje, ani tym ktorzy pomogli papierki pozbierac przy pomocy falszowania ??? - o czym my mowimy kolesie?

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2015-07-14 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ja też się zastanawiam, dlaczego Polacy nie kupują mieszkań, a ich podaż spada!
    Deweloperzy nabudowali, banków i ofert kredytowych multum, a Polak się waha... O co mu chodzi?

    Odpowiedz