Instytucja, która kilkanaście lat temu była u nas pionierem bankowości internetowej, nadal ma osiągnięcia w innowacyjności
Ocena innowacyjności banków – inaczej niż w przypadku innych kategorii – w dużej mierze zależała od kapituły. Jej członkowie dokonywali subiektywnej oceny rozwiązań zgłoszonych przez same banki. Każda instytucja mogła wskazać od jednego do trzech projektów i dołączyć do niego krótkie uzasadnienie. Członkowie kapituły pod uwagę brali nie tylko przełomowość innowacji, ale też to, czy jej wdrożenie zakończyło się sukcesem rynkowym, czy była to innowacja produktowa, czy np. procesowa albo marketingowa, a także na ile dana innowacja przyczynia się do interakcji z otoczeniem, np. z innymi branżami. Prócz cenzurek wystawionych przez kapitułę był jednak element obiektywny – udział klientów, którzy korzystają z bankowości internetowej i mobilnej.
W tej kategorii zwyciężył mBank, minimalnie wyprzedzając Alior Bank. Na trzecim miejscu znalazł się ING Bank Śląski.
Laureat zgłosił trzy projekty: bankowość mobilną, projekt „lekkich” placówek lokowanych w centrach handlowych oraz kredyt gotówkowy, który można zaciągnąć przez internet, z 30-sekundową decyzją o przyznaniu pożyczki. Bankowość mobilna ruszyła w lutym ub.r. „Aplikacja – podobnie jak uruchomiona wcześniej nowa platforma elektroniczna – została zbudowana od podstaw i może poszczycić się mianem »made In Poland« – podkreślał w zgłoszeniu bank. Jak się okazało, rozwiązania zrobiły wrażenie nie tylko na kapitule naszego konkursu. – Byłem niedawno na konferencji w San Francisco w USA. Prezentowaliśmy tam naszą platformę mobilną i muszę powiedzieć, że szczególnie na Amerykanach zrobiła ona duże wrażenie – chwalił się Hans-Dieter Kemler, wiceprezes mBanku.
Zdobywca drugiej pozycji zgłosił dwie innowacje stworzone wspólnie z zewnętrznymi partnerami: uruchomioną nieco ponad rok temu we współpracy z operatorem telekomunikacyjnym markę T-Mobile Usługi Bankowe, a także kartę kibica piłkarskiej reprezentacji piłkarskiej. Trzecim zaproponowanym przez Alior pomysłem była mobilna aplikacja kantoru internetowego.
Z kolei ING Bank Śląski podkreślał, że jako pierwszy bank w Polsce wdrożył elektroniczny portfel V.me by Visa, pozwalający na szybkie opłacanie zakupów dokonywanych w sklepach internetowych. Zgłosił też swój system bankowości mobilnej, który w ub.r. wzbogacono o możliwość wysłania pieniędzy do dowolnego banku w Polsce bez znajomości numeru, rozliczania się ze znajomymi lub zebrania pieniędzy od grupy osób, a także dodawania, edytowania, wyszukiwania oraz bezpiecznego przechowywania paragonów zakupowych.