Kredyty we frankach: Już w 2005 r. banki chciały ich zakazania. Zyski były ważniejsze

autor: Marek Chądzyński20.03.2015, 07:28; Aktualizacja: 20.03.2015, 08:10
frank szwajcarski - monety

W połowie poprzedniej dekady, duże banki znalazły się między młotem a kowadłem.źródło: ShutterStock

Już w 2005 r. największe banki działające w Polsce chciały zakazu udzielania kredytów walutowych. Mimo to nie stroniły od nich.

Związek Banków Polskich opublikował „Białą księgę kredytów frankowych w Polsce”. I zamieścił w niej wiele dokumentów pokazujących, jakie stanowisko miały banki w sprawie pożyczania w walutach obcych. Z pism wynika, że już w 2005 r. – a więc krótko przed okresem największej popularności kredytów tego typu – i Komisję Nadzoru Bankowego, i samych bankowców zaczęło niepokoić narastanie akcji kredytowej w obcych walutach. Generalny inspektor nadzoru bankowego zapowiadał rychłe przyjęcie rozwiązań, które zablokują ten proces. Z kolei ZBP powołał zespół roboczy, który miał wypracować kompromisowe propozycje sposobów ograniczenia takiego kredytowania. Jedną z nich było wprowadzenie zakazu udzielania takich kredytów.

Z dokumentów publikowanych przez ZBP wynika, że największe banki opowiadały się właśnie za tym radykalnym rozwiązaniem. Pierwszy przykład z brzegu: „(...) PKO BP w pierwszej kolejności opowiada się za całkowitym zakazem udzielania przez banki działające na polskim rynku klientom indywidualnym kredytów walutowych. Rozwiązanie takie eliminuje ryzyko walutowe w odniesieniu do nowej sprzedaży oraz nie generuje dodatkowych kosztów dla banków”. Albo to: „BRE Bank (dziś działający pod marką mBank –przyp. aut.) opowiada się za wdrożeniem opcji ograniczenia udzielania kredytów walutowych, polegającej na całkowitym zakazie udzielania wszelkich kredytów walutowych dla klientów indywidualnych, w tym kredytów indeksowanych do waluty obcej”.

Oba wymienione banki to dziś ścisła czołówka w zestawieniu tych, które udzieliły najwięcej kredytów hipotecznych we frankach.

Bankowy dysonans

Księga nie zbiera jednak pozytywnych recenzji, zwłaszcza wśród przedstawicieli administracji państwowej. Jej przedstawiciele w nieoficjalnych rozmowach twierdzą, że banki w ten sposób robią unik, a przywoływanie opinii polityków i urzędników, którzy sprzeciwiali się ograniczeniom dla kredytu walutowego, jest próbą przerzucenia odpowiedzialności. Podobnie jak mocne zaakcentowanie, że nadzór bankowy wtedy – w 2005 r. – nie zgodził się na zakaz udzielania takich kredytów, poprzestając na rekomendacji S ograniczającej ich dostępność (została wydana w marcu 2006 r.).

– Wymowa „Białej księgi kredytów frankowych” jest dla mnie oczywista: rozsądne banki wcale nie chciały udzielać tych kredytów, prosiły o zakaz, tylko nadzór się nie zgodził na jego wprowadzenie – mówi wysoko postawiony urzędnik organu państwa zajmującego się rynkiem finansowym. Nie ujawni nazwiska, bo nie chce, by jego prywatne opinie kojarzono z instytucją, w której pracuje. Ale problemem frankowych kredytów zajmuje się na co dzień, również od tej instytucjonalnej strony.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • zib(2015-03-22 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Chciałyby być uczciwe, ale nie mogły.się oprzeć pokusie... Przeciez szwindel został zaprojektowany na.najwyższych.szczeblach Nowego.Babilonu czyli UE! Banki tylko maja je wykonać, zyski i tak ida do elity właścicieli!

    Odpowiedz
  • Nat(2015-03-20 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    Chcecie odzyskać nielegalnie pobierany spread? Teraz mamy szansę. Stowarzyszenie Pro Futuris organizuje grupy kredytobiorców, których reprezentanci będą negocjować w ich imieniu z bankami o renegocjację umów. Więcej na www.profuturis.eu lub na Facebooku "Pro Futuris".

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane