Bez konkretnych deklaracji ze strony instytucji finansowych zakończyło się spotkanie bankowców z Komisją Nadzoru Finansowego. Kolejne rozmowy odbędą się za tydzień.

Maciej Krzysztoszek z biura prasowego Komisji Nadzoru Finansowego poinformował, że na spotkaniu omawiano wtorkową propozycję szefa KNF, Andrzeja Jakubiaka, dotyczącą przewalutowania kredytów frankowych. Rozmówca IAR wyjaśnia, że uczestnicy spotkania ustalili, że konieczne są dokładniejsze analizy i wyliczenia, które ocenią możliwość restrukturyzacji kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich. KNF zapowiada też spotkanie z biegłymi rewidentami badającymi sprawozdania finansowe banków.
Po spotkaniu prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział, że jego uczestnicy nie deklarowali czy zgadzają się bądź nie na propozycję szefa nadzoru finansowego. Według niego pomysł trzeba nie tylko przeliczyć, ale także przeanalizować z prawnego puntu widzenia.

Nadzór i szefowie banków rozmawiali też o realizacji przez instytucje finansowe ustaleń z posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej. Chodzi między innymi o uwzględnienie ujemnych stóp procentowych wprowadzonych przez Szwajcarski Bank Narodowy. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Andrzej Jakubiak po posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych we wtorek tłumaczył, że rozwiązanie polega na podzieleniu kredytu na dwie części. Pierwsza odzwierciedla pierwotne zadłużenie i wartość nieruchomości w złotówkach. Druga część to różnica miedzy tym pierwotnym zadłużeniem a wartością kredytu we frankach. Drugi kredyt, niezabezpieczony hipotecznie byłby podzielony na pół. Druga połowa byłaby umorzona. Za każdy tysiąc złotych spłacony przez kredytobiorcę bank umorzyłby kolejny tysiąc. Szacuje się, że Polacy spłacają ponad pół miliona kredytów denominowanych we franku szwajcarskim.